Podivuhodný geologický jev: Vápencový útes v Číně snáší vejce

Může skála snášet vejce? Jak dokládá nález z jihočínské provincie Kuej-čou, tak zřejmě může
17.09.2017 - Stanislav Mihulka
" data-thumb="/sites/default/files/styles/x_100/public/clankyold/obrazky/1/5/0/5/5/9/9/2/6/0/cliff_egg.jpg?itok=2gDQQVCJ" data-img="/sites/default/files/styles/x910_600/public/clankyold/obrazky/1/5/0/5/5/9/9/2/6/0/cliff_egg.jpg?itok=Orjc_aGZ" data-full="/sites/default/files/styles/x1200/public/clankyold/obrazky/1/5/0/5/5/9/9/2/6/0/cliff_egg.jpg?itok=EUrv8zm-">


Útes, který snáší vejce. To zní jako pohádka, legenda nebo noční můra. V jihočínské provincii Kuej-čou ale takový útes skutečně existuje. Je vápencový, asi 6 metrů vysoký a nesnáší opravdová vejce.

Jednou za zhruba 30 let z útesu vypadne oblý kámen, který nápadně připomíná vejce. Tato kamenná „vejce“ mají v průměru kolem 20 až 40 centimetrů. Podle všeho se z nich nic nevylíhne, i tak jde ale o pozoruhodný a trochu děsivý fenomén.

TIP: Potvrzení legendy: Velká potopa z čínských mýtů se doopravdy odehrála

Zároveň jde o geologickou záhadu. Vědci totiž vlastně přesně neví, jak tento jev funguje. Mají různé hypotézy, většinou se shodují v tom, že se na jevu podílí eroze a rozdílná tvrdost hornin, kompletní vysvětlení ale nemáme. Podobné útvary se nacházejí u na jiných místech světa, pokud je ale známo, nikde vejce nepadají na zem jako z čínského útesu.

  • Zdroj textu
    IFL Science
  • Zdroj fotografií
    James St. John / Flickr

Další články v sekci