Plyn za plyn: Nová technologie umožňuje těžbu metanu z permafrostu
Permafrost taje a uvolňuje množství metanu, který je nebezpečným skleníkovým plynem. Britští a ruští vědci se proto snaží těžit metan z arktického permafrostu a tím snižovat emise skleníkových plynů. Jejich nová metoda spočívá v rafinované výměně plynu za plyn.
Zjistili totiž, že mohou nahradit metan za oxid uhličitý v roztávajícím permafrostu tím, že do permafrostu vstříknou horké spaliny z průmyslových provozů. K tomuto účelu mohou posloužit spaliny z elektráren, rafinerií i dalších podobných zařízení. Díky takové výměně metanu za oxid uhličitý by se permafrost mohl proměnit z nebezpečného zdroje uhlíku na bezpečné úložiště tohoto prvku.
TIP: Vědci zaznamenali obrovské emise metanu v oblasti Východosibiřského moře
Při tomto postupu se sice metan uvolní z permafrostu, ale neunikne do atmosféry, kde by přispíval k oteplování planety. Získaný metan pak lze využívat v průmyslové výrobě v uzavřeném cyklu a vzniklé spaliny mohou opět posloužit k „těžbě“ dalšího metanu. Zároveň dochází k ukládání oxidu uhličitého, takže nová metoda vlastně zabíjí dvě mouchy v problematice klimatu jednou ranou.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíSkolkovo Institute of Science and Technology