Planetka Ryugu je podle japonských vědců zřejmě zbytkem zaniklé komety
Planetka (162173) Ryugu, která měří v průměru zhruba 800 metrů, patří do tzv. Appolonovy skupiny. Vzhledem k její velikosti a oběžné dráze se řadí k planetkám, které jsou pro nás potenciálně nebezpečné. Není proto divu, že se dostala do hledáčku vědců. Na konci června 2018 k ní přiletěla japonská sonda Hajabusa 2, jejíž návratový modul dopravil na Zemi vzorky z Ryugu v prosinci 2020.
Data i vzorky, které sonda získala během návštěvy planetky, představují velmi cenný materiál, který se stále intenzivně studuje. Tým japonské Nagoya City University nedávno uveřejnil výsledky analýz, které mění náš pohled na složení a původ planetky Ryugu. Podle japonských vědců Ryugu není kompaktním kusem horniny, ale spíše slepencem malých kusů s vysokým obsahem organického materiálu, které drží pohromadě především díky gravitaci. Tvar planetky, který připomíná káču, udržuje rychlá rotace.
Mrtvá kometa
Japonští odborníci jsou na základě řady důkazů přesvědčeni, že planetka Ryugu není pozůstatkem kolize dvou větších planetek, jak se doposud předpokládalo. Namísto toho jde zřejmě o pozůstatek „mrtvé“ komety, která přišla o většinu svého vodního ledu. Tento závěr ještě bude nutné potvrdit dalšími analýzami.
TIP: Japonská sonda Hajabusa-2 se úspěšně odebrala vzorky z planetky Ryugu
Komety se obvykle skládají z vodního ledu, kamení a prachu. Připomínají obrovské špinavé sněhové koule, která vznikly na periferii Sluneční soustavy, aby se následně vydaly směrem ke Slunci. Průlety kolem Slunce sice vyvolávají atraktivní efekty, včetně typického kometárního ohonu, ale komety při nich zároveň postupně přicházejí o vodní led. Planetka Ryugu nám názorně ukazuje, co se z komety stane, když už jí téměř žádný vodní led nezbývá.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií