Pachystruthio dmanisensis: Na Krymu žili půltunoví a 3,5 metru vysocí veleptáci

Nově objevení nelétaví ptáci jsou jedni z největších a nejtěžších ptáků historie
29.06.2019 - Stanislav Mihulka


V mnoha případech jsou dnešní živočichové, pokud jde o velikosti, jenom stínem svých předků. Platí to i pro nelétavé ptáky, tedy pro pštrosy a jejich příbuzné. V jedné jeskyni na Krymu nedávno objevili fosilní pozůstatky jedněch z největších ptáků, jací kdy chodily po Zemi

Tito nelétací ptáci, kteří dostali jméno Pachystruthio dmanisensis, žili asi před 1,5 až 2 miliony let, tedy v období pleistocénu. Museli být vskutku monumentální. Z jejich fosilií vyplývá, že vážili až půl tuny a tyčili se do výše nejméně 3,5 metru. Pachystruthio byl tím pádem téměř dvakrát větší než největší známý pták moa a třikrát větší, než největší žijící pták, kterým je pštros.

TIP: Je nově objevený šedesátitunový dinosaurus největším suchozemským tvorem?

Nejzvláštnější na nově objevených veleptácích je místo jejich nálezu. Odborníci si až doposud mysleli, že podobní ptáci žili v minulosti jen na jižní polokouli – moa na Novém Zélandu, aepyornisové na Madagaskaru a mihirungové v Austrálii. Teď se ale ukazuje, že rozšíření velkých nelétavých ptáků bylo zřejmě mnohem větší. Na Krymu zřejmě žili společně s našimi předky, kteří je mohli lovit pro maso, kosti i peří.


Další články v sekci