„Otec DNA“ James Watson přišel o čestné tituly kvůli rasistickým výrokům

Prostořeký držitel Nobelovy ceny James Watson si opět nedal pozor na jazyk. Reakce vědecké instituce na sebe nenechala čekat
15.01.2019 - Stanislav Mihulka


Letos devadesátiletý James Dewey Watson se stal jedním z nejslavnějších vědců dvacátého století, když se v roce 1953 podílel na objevu struktury klíčové biologické molekuly DNA. V roce 1962 pak za tento objev získal společně s Francisem Crickem a Maurice Wilkinsem Nobelovu cenu.

Kromě Nobelovy ceny Watson nashromáždil úctyhodnou sbírku ocenění, čestných titulů a čestných doktorátů. Mimo jiné se v roce 1998 stal čestným doktorem pražské Karlovy univerzity. Teď ale slavný biolog o některá svá ocenění přichází, kvůli opakovaným kontroverzním výrokům rasistické povahy, které se týkají IQ, sexuálního libida a dalších ožehavých témat. Vědec například uvedl, že lidé černé pleti mají geneticky zabudovanou nižší inteligenci, než bílí. Vědecké poznatky přitom těmto názorům odporují a vyvracejí je.

TIP: Cesta za tajemstvím lidského genomu

Watson svými řečmi o rasách vzbudil vlnu nevole již v roce 2007. Později se musel omluvit a jeho dlouholetý zaměstnavatel Cold Spring Harbor Laboratory (CSHL) tehdy zrušil jeho veškeré administrativní pozice a ponechal ho pouze jako čestného emeritního kancléře, emeritního profesora na postu Oliver R. Graceho a čestného správce.

Watson si ale nedávno opět neodpustil rasistické poznámky a představitelům Cold Spring Harbor Laboratory došla trpělivost. Respektovaná vědecká instituce nyní zrušila veškeré Watsonovy čestné tituly udělené CSHL a přetrhali s ním všechny zbývající svazky. Je to poněkud neslavný konec kariéry slavného a úspěšného vědce.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií
    Cold Spring Harbor Laboratory, PBS

Další články v sekci