Orbex Prime má představovat „nejekologičtější“ nosnou raketu dneška
Britská společnost Orbex nedávno představila první prototyp své nosné rakety Orbex Prime. Prototyp nyní čekají testy, které prověří její připravenost na první start. Orbex Prime je označována jako „nejekologičtější“ nosnou raketu dneška – podle vývojářů podstatně méně zatěžuje životní prostředí.
Orbex Prime je 19 metrů dlouhá dvoustupňová nosná raketa, která by měla vynášet malé náklady na nízkou oběžnou dráhu. Létá na biopropan. Tento pohon sice není úplně uhlíkově neutrální, ale raketa Orbex Prime vypustí o 96 procent méně emisí uhlíku než jiné nosné rakety podobné velikosti.
Ekologická raketa na ekologickém kosmodromu
Orbex Prime má být udržitelná, i pokud jde o odpad na oběžné dráze. Měla by být nejen opakovaně použitelná, neměla by ale ani zanechávat žádný materiál na oběžné dráze. Aby toho nebylo málo, Orbex Prime využívá 3D tištěný raketový motor – největší motor tohoto typu na světě.
„Pro Orbex je to významný milník, který ukazuje, jak daleko jsme již došli. Z vnějšku sice tahle raketa vypadá jako každá jiná, ale uvnitř je Prime jedinečná. Nabízí spoustu inovací, včetně paliva s nízkým obsahem uhlíku, kompletně 3D tištěné raketové motory, velmi lehké palivové nádrže i novou technologii pro opětovné použití,“ popisuje novinku šéf společnosti Orbex Chris Larmou.
TIP: Do vesmíru z Evropy: Jaká je budoucnost evropských kosmodromů?
Raketa Orbex Prime se má svého premiérového startu dočkat v dohledné době. Vzlétnout by měla z kosmodromu Space Hub Sutherland – prvního evropského kosmodromu, který se nachází na severním pobřeží Skotska. Také u stavby tohoto kosmodromu inženýři kladli maximální důraz na co nejnižší zátěž pro životní prostředí. Britové doufají, že jim vesmírné aktivity a vypouštění menších satelitů přinesou během příštího desetiletí až pět miliard dolarů (přes 110 miliard Kč).
-
Zdroj textu