Obraz prasete z indonéské jeskyně je nejstarší figurální malbou světa

V indonéské jeskyni se podařilo objevit nejstarší známou figurální malbu. Dávný malíř zde zachytil prase v životní velikosti
15.01.2021 - Stanislav Mihulka


V prosinci 2017 byla ve vápencovém krasu Maros-Pangkep na indonéském ostrově Sulawesi objevena archeologická lokalita. V té době si ale nikdo nevšiml pozoruhodných jeskynních maleb. Ty byly nalezeny až nedávno. Patří mezi nimi i krásný obraz prasete, který je teď známý jako „Leang Tedongnge“.

Dávný umělec na něm červenofialovým pigmentem zachytil prase celebeské (Sus celebensis), druh prasete, který na ostrově stále žije, od tropických deštných lesů, až po zemědělské oblasti. Malba prasete je velmi zdařilá. Doprovázejí ho ještě částečně zachovalé obrazy dvou dalších prasat, takže jde vlastně o celou scénu, což je u raného jeskynního umění výjimečné. Prasata byla namalována asi před 45 tisíci let, což z nich dělá nejstarší známou figurální malbu na světě.

TIP: Nově objevené malby v Amazonské džungli znázorňují obry doby ledové

Malba prasete má rozměry zhruba 136 × 54 centimetrů, což je téměř přesný rozměr živého prasete celebeského. Odborníci zdůrazňují, že nejde o žádnou abstraktní malbu, ale skutečně realistické znázornění zvířete, s nímž se tehdejší obyvatelé Sulawesi museli setkávat.

Zároveň je pravděpodobné, že se v této oblasti časem najdou i další podobné jeskynní malby. Vše nasvědčuje tomu, že tradice jeskynní malby nevznikla v Evropě, jak jsme si ještě nedávno mysleli. Mohlo k tomu dojít během putování našich předků v Asii, jako nejpravděpodobnější se ale jeví možnost, že dávní lidé malovali již v jeskyních již v Africe, kde náš druh původně vznikl.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Griffith University, Adhi Agus Oktaviana


Další články v sekci