Objev 2 tisíce let staré dýky odkryl ztracené místo bitvy mezi Římany a Réty
Amatérští archeologové si připsali další významný úspěch. Jeden z nich, vysokoškolský student Lucas Schmid, nedávno ve Švýcarsku u vesnice Tiefencastel objevil zdobenou dýku, která před asi 2 tisíci let patřila římskému legionáři. Takové nálezy samy o sobě bývají velmi vzácné. V tomto případě ještě navíc objev dýky vedl k odkrytí stovek dalších cenných artefaktů.
(foto: Archeological Service Graubünden, CC0)
Archeologové zjistili, že nalezli místo dávné bitvy římského vojska s Réty. Drsní horalové Rétové byli v té době nejmocnějším kmenem v oblasti Alp. Pro nás jsou stále velmi záhadní. Není například jasné, zda byli spřízněni s Etrusky, kteří žili jižně od nich, anebo s Kelty, kteří rovněž žili v této oblasti. Obyvatelé budoucí provincie Raetie dlouho Římanům vzdorovali a udrželi si nezávislost až do doby, kdy do jejich země v roce 15 před naším letopočtem proniklo přes Brennerský průsmyk římské vojsko, vedené Augustovým nevlastním synem Drúzem. Rétové byli poraženi a jejich země se stala součástí římské říše. O těchto bojích ale doposud existovaly jen historické zprávy.
Obětovaná dýka
Archeologové se domnívají, že objevená dýka, která se nalézala asi 30 cm pod povrchem půdy, může být děkovnou obětinou, kterou po vítězství na místě bitvy pohřbili římští legionáři. Doposud byly nalezeny jen čtyři podobné dýky, na celém území bývalé římské říše.
TIP: Římské mince nalezené u brodu nizozemské řeky Aa byly zřejmě obětinami za přechod řeky
Archeologové prozkoumali místo nálezu dýky. Na ploše přes 35 tisíc metrů čtverečních objevili spoustu větších i menších kusů výzbroje a výstroje římských legionářů, kusy mečů, štítů a kopí, které podle všeho patřily rétským bojovníkům. Podle nalezených římských mincí, z nichž nejmladší pocházejí z doby Augustovy vlády, z let 29 až 26 př. n. l., usuzují, že jde o místo jedné z bitev, možná místo rozhodující bitvy římské kampaně proti Rétům v roce 15 př. n. l.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií
Archeological Service Graubünden, CC0
University of Basel, Peter-Andrew Schwarz, CC0