Obávané bakteriální biofilmy mohou sloužit k odstraňování mikroplastů z vody

Biofilmy obvykle zvyšují odolnost bakterií, což může značně komplikovat léčbu. Jak ale ukázal experiment vědců z Hongkongu, biofilmy mohou být i velmi užitečné. Třeba při úpravě vody…
01.05.2021 - Stanislav Mihulka


Bakterie a další mikroorganismy mají v oblibě biofilmy. Vytvářejí je na rozmanitých typech povrchu, kde shluknou a ukryjí se před okolním světem do slizu, tedy materiálu polysacharidové povahy. Bakteriální biofilmy nám často přinášejí problémy a škody, především pokud jde o bakteriální infekce. Podle některých odhahů až 80 procent těchto infekcí zahrnuje bakterie v biofilmech, od zánětů středního ucha a infekcí močových cest, až po záněty dásní nebo endokarditidy.

Zároveň ale víme, že bakteriální biofilmy mohou být velmi prospěšné. Již delší dobu se například využívají při čištění odpadních vod. Na to navázal výzkumný tým Polytechnické univezity v Hongkongu, když použil lepivý bakteriální biofilm k lapání částic mikroplastů ve vodě a jejich odstranění.

Rybaření mikroplastů s biofilmem

Vědci použili biofilm jako biologickou síť. Vybrali si biofilm bakterií Pseudomonas aeruginosa, které jsou jinak často naším úporným protivníkem. Tyto bakterie jsou nenáročné na prostředí a již dříve vyšlo najevo, že nemají problém s kolonizací částic mikroplastů. Badatelé uspořádali sérii experimentů v bioreaktoru, kde vystavili biofilm procházejícím částicím mikroplastů.

TIP: Mikroplasty už pronikly všude: Jsou i ve vzduchu, který dýcháme

Ukázalo se, že biofilm obvykle obalí skupinu částic mikroplastů, která pak klesne na dno nádoby a může být snadno odebrána. Následně je možné do biofilmu přidat jeden specifický gen, který způsobí rychlé rozvolnění částic mikroplastů a jejich osvobození z biofilmu. Tento krok je jinak obvykle náročný a nákladný. Uvolněné částice mikroplastů je pak možné recyklovat.


Další články v sekci