Nový strážce oblohy: V Chile začal fungovat dalekohled, který hledá nebezpečné asteroidy
I když jsou skutečně devastující dopady asteroidů na povrch Země zcela mimořádnou záležitostí, nelze jejich riziko podceňovat. Země je bombardována velkými i malými planetkami po miliardy let. Exploze malého asteroidu v atmosféře, ke které došlo v roce 2013 nad ruským městem Čeljabinsk a která způsobila zranění 1 600 lidí (následkem efektů spojených s rázovou vlnou, zasažením troskami rozbitých skleněných výplní), dále zvýšila povědomí veřejnosti o nebezpečí, jaké blízkozemní objekty přinášejí.
Větší planetky způsobují rozsáhlejší škody, naštěstí se však snadněji objevují a dráhy známých asteroidů jsou důkladně zkoumány. Odhaduje se však, že je značný počet menších dosud neobjevených těles, u kterých si neuvědomujeme, že by mohla způsobit rozsáhlé škody, pokud by zasáhla hustě obydlené oblasti.
Nový strážce oblohy
Nově se do vyhledávání potenciálně nebezpečných blízkozemních objektů zapojil nový dalekohled na umístěný na Observatoři La Silla. Dalekohled TBT2 (Test-Bed Telescope 2) se zrcadlem o průměru 56 centimetrů je identickým dvojčetem teleskopu TBT1, který se nachází ve španělském Cebreru. Společně tvoří předvoj plánované sítě dalekohledů ‚Flyeye‘, samostatného projektu, na kterém ESA pracuje s cílem vybudovat přehlídkový program pro sledování rychle se pohybujících kosmických objektů.
Tato budoucí síť bude zcela robotická – specializovaný software v reálném čase připraví program pozorování a na konci ‚směny‘ ohlásí polohy a další informace o detekovaných objektech. Cílem projektu TBT je ukázat, že technické a programové vybavení pracuje podle předpokladů.
„Abychom byli schopni určit riziko, jaké pro Zemi přestavují potenciálně nebezpečné objekty pohybující se Sluneční soustavou, potřebujeme je nejprve spočítat. A projekt TBT k tomu směřuje,“ říká Ivo Saviane, vědecký vedoucí Observatoře La Silla v Chile.
TIP: Proč nikdo neviděl Čeljabinský meteoroid? Hrozí nám něco podobného znovu?
Na tomto projektu spolupracují Evropská jižní observatoř (ESO) a Evropská kosmická agentura (ESA). „Jedná se o testovací zařízení, které má demonstrovat schopnosti potřebné pro detekci a následná pozorování blízkozemních planetek pomocí stejného dalekohledu,“ říká manažer projektu Clemens Heese, který je zároveň vedoucím Sekce optických technologií ESA. „Zahájení pozorování TBT2 na La Silla umožní celému systému pracovat v zamýšlené konfiguraci dvou dalekohledů a naplnit tak původní cíl projektu,“ doplňuje Clemens Heese.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií