Nový pomocník: Umělá inteligence detekuje 97% případů rakoviny prsu
Umělé inteligence již prokázaly, že jsou výborné v analýzách obrazu. V některých případech hravě porážejí své lidské tvůrce. A my bychom to mohli využít ve svůj prospěch.
To je i případ diagnostiky rakoviny prsu. Tato rakovina je nejčastějším nádorem u žen, její detekce ale přitom není úplně jednoduchá. Vývojáři umělých inteligencí z laboratoří MIT proto vycvičili jednu takovou inteligenci, které poskytli přístup k velkému množství rozmanitých údajů o pacientech i o léčbě nádorů prsu a dalších souvislostech.
Umělá inteligence předčí diagnostiky
Vycvičená umělá inteligence potom dokázala detekovat rakovinu prsu u celkem 335 žen s přesností 97 procent. Tato umělá inteligence je tím pádem lepší diagnostik, nežli lidští odborníci, kteří se do značné míry spoléhají na snímky z mamografu.
TIP: Jak vybrat zárodky pro umělé oplodnění? Nejlépe to zvládne umělá inteligence
Přesná diagnóza je u rakoviny velmi důležitá. Některé nádory uniknou pozornosti lékařů a zvláště u rakoviny prsu jsou někdy pacientky léčeny zbytečně, protože zhoubný nádor ve skutečnosti nemají. Proto by se umělá inteligence mohla stát velmi užitečným pomocníkem lidských diagnostiků.
-
Zdroj textuBBC News, Radiology
-
Zdroj fotografiíCC0 Creative Commons