Nové důkazy: Vikingové žili v severní Americe přesně před 1 000 lety

Dendrochronologie, čili datování pomocí letokruhů ve dřevě pomohla určit, že Vikingové pracovali se svými železnými nástroji na severu Newfoundlandu v roce 1021 našeho letopočtu
23.10.2021 - Stanislav Mihulka


L'Anse aux Meadows, což by bylo možné přeložit jako „Zátoka medúz“, na severním pobřeží Newfoundlandu, je doposud jediné místo v severní Americe, kde je spolehlivě doložena osada Vikingů. Už delší dobu víme, že se Vikingové asi před 1 000 lety plavili až do severní Ameriky a že se tam i usídlili, byť to byla jen dočasná záležitost. Až doteď ale nebylo zřejmé, kdy přesně se to odehrálo.

Tým archeologů, které vedli odborníci nizozemské Rijksuniversiteit Groningen, na tom zapracoval a dokázal určit dobu, kdy žili Vikingové v L'Anse aux Meadows, s velmi pěknou přesností. Použili k tomu kus dřeva, na kterém jsou patrné stopy po opracování železnými nástroji, jaké v té době mohli mít v dané části světa pouze Vikingové.

Datum z letokruhů

Archeologům pomohla metoda datování, která je poslední dobou stále populárnější. Jde o dendrochronologii, tedy datování pomocí letokruhů ve dřevě. Přesně datování letokruhů přitom poskytuje úplně jiný jev, který by asi hádal jen málokdo – solární bouře. Při mohutných slunečních erupcích se totiž na Zemi dostává ve zvýšeném množství radioaktivní izotop uhlík-14, který je pak obsažen v organickém materiálu, včetně dřeva.

TIP: Objev z oběžné dráhy: Vědci našli druhé vikinské osídlení v Americe

Vědcům pak už jen stačí sledovat letokruhy se zvýšeným obsahem uhlíku-14 a ty pak přiřadit ke známým solárním bouřím. V případě výzkumu lokality L'Anse aux Meadows badatelé získali časovou informaci o stáří objeveného dřeva díky přiřazením letokruhů k solární bouři, která zvýšila obsah uhlíku-14 v letech 992 a 993 našeho letopočtu. Archeologové pak dopočítali, že dotyčný kus dřev byl opracován železnými nástroji Vikingů v roce 1021 našeho letopočtu, tedy přesně před 1 000 lety.


Další články v sekci