Nové bionické srdce slibuje vývoj lepších prostředků pro kardiaky
V dnešní hektické době má stále více lidí problémy se srdcem. V mnoha případech dokáže výrazně zlepšit kvalitu jejich života, nebo jim přímo život zachránit, moderní zařízení, které se jim vloží do srdce. Bývají to například umělé srdeční chlopně, kterých se ročně ve světě implantuje zhruba 280 tisíc.
Lidská populace stárne a poptávka po srdečních chlopních neustále vzrůstá. Jednou z klíčových komplikací jsou přitom dnes nezbytné testy nových designů umělých chlopní i dalších podobných prostředků pro kardiaky. Dnes se pro počáteční testování používají speciální simulátory, což je velmi drahé a bohužel i často nespolehlivé.
TIP: Vědci vytvořili malé 3D biotištěné srdce z buněk lidského dárce
Inženýři amerického institutu MIT vytvořili pro tyto účely speciální bionické srdce. Postupovali přitom tak, že nejprve vzali skutečné biologické srdce, v tomto případě prasečí, a jeho tkáň nahradili měkkou syntetickou robotickou tkání. Tato tkáň využívá nafukování a vyfukování malých bublin, díky čemuž bionické srdce pumpuje podobným způsobem, jako jeho reálný protějšek.
V dohledné době bude možné před lékařským zákrokem naskenovat srdce pacienta, vyrobit jeho pohyblivý bionický model, a na něm pak otestovat nejen připravené implantáty, ale i dotyčný zákrok, který na pacienta čeká. S dalším rozvojem tkáňového inženýrství by pacienti mohli dostat podobné bionické srdce namísto vlastního.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíMIT