Nová studie: Poporodní deprese má zřejmě těsnou souvislost s imunitou
V rozmezí dnů až měsíců po porodu se u matek a vzácněji i u otců mohou objevit poporodní deprese. Postihují zhruba 15 procent žen a 4 procenta mužů, jimž se narodil potomek. Nejsou tak devastující jako poporodní (laktační) psychóza, ale mohou trvat dlouhé týdny a měsíce. Ve hře je celá řada rizikových faktorů, ale přesné příčiny a mechanismy této deprese, která postihuje rodiny v náročné situaci, nejsou doposud známé.
Genetik Jerry Guintivano z americké Univerzity Severní Karolíny a jeho spolupracovníci analyzovali vzorky krve celkem 482 žen s poporodními depresemi a pátrali po společných projevech. Z jejich výsledků vyplynulo, že se ženy po porodu s depresí liší od žen bez deprese aktivitou B-lymfocytů.
B-lymfocyty a deprese
B-lymfocyty jsou významné bílé krvinky, tedy buňky imunitního systému, které jsou zodpovědné především za imunitní odpověď v podobě protilátek. Mají také velký význam pro tvorbu imunitní paměti, což souvisí například s očkováním. Vědci zjistili, že krvi žen s poporodními depresemi se, na rozdíl od žen bez depresí, nachází množství transkriptů, čili molekul RNA, které vytvořily B-lymfocyty.
TIP: Na světě se rodí zřejmě nejvíc dvojčat v historii: Proč to není dobrá zpráva?
„Během těhotenství dochází k velmi přesnému vyladění imunitního systému. Tělo matky si musí i v těhotenství poradit s infekcemi a podobnými problémy. Zároveň ale nesmí napadnout plod, aby nedošlo k jeho zničení. Po porodu se imunita matky zase musí vrátit do stavu před těhotenstvím,“ vysvětluje Guintivano. Během toho může dojít ke změnám aktivity B-lymfocytů.
Podle Jerryho Guintivana zatím není jasné, proč se mění aktivita B-lymfocytů, ani jaké je jejich propojení na psychický stav. Výsledky studie ale ukazuje směr, který se výzkumníci hodlají vydat.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií
Getty Images