Nová protéza ovládaná myslí umožňuje pohnout jednotlivými prsty

Rozhraní mezi mozkem a elektronikou., které tvoří implantát na mozkové kůře, vůbec poprvé ovládá jednotlivé prsty pacienta
19.02.2016 - Stanislav Mihulka


Rozvoj technologií implantátů umožňuje protézám dělat doposud neviděné věci. Neurálním inženýrům americké Univerzity Johnse Hopkinse se povedlo vytvořit nový typ rozhraní mezi mozkem a elektronikou, který dovoluje ovládat pohyb jednotlivých prstů protézy.

Velmi jim v tom pomohl dvacetiletý pacient s epilepsií. Když se lékaři u něj snažili objevit zdroj pacientových záchvatů, tak mu do mozkové kůry implantovali množství elektrod. Při hledání zdroje epilepsie se jim povedlo zmapovat mozkovou aktivitu při pohybu jednotlivých prstů.

Na základě těchto pozorování vědci vyvinuli rozhraní mezi mozkem a elektronikou, tedy implantát, který se je třeba vložit do hlavy pacienta. Ovládání protézy prý ale není složité, a zvládne to i člověk bez předchozí přípravy. Novou protézu detailně ovládající prsty sice zatím vyzkoušeli na jednom jediném pacientovi, vývoj protéz se ale opět ukázal jako velmi slibný.

  • Zdroj textu

    IFL Science, Journal of Neural Engineering

  • Zdroj fotografií
    Guy Hotson

Další články v sekci