Nová pozorování odhalila dávný systém podzemních vod na Marsu
Americká sonda Mars Express obíhá rudou planetu a neustále nás zásobuje zajímavými objevy. Jejím nejnovějším úspěchem je objev prvních geologických důkazů existence rozsáhlého systému propojených podzemních jezer na Marsu.
Mars je na první pohled jenom suchou pustinou. Na jeho povrchu jsou ale stopy, které ukazují na přítomnost velkého množství vody, přinejmenším v dávné minulosti. Jsou tam kanály a údolí, která podle všeho vymlela tekoucí voda. A sonda Mars Express před časem na Marsu objevila podpovrchové jezero, kde stále ještě je kapalná voda.
Dávná voda v kráterech
Francesco Salese z nizozemské Univerzity v Utrechtu a jeho spolupracovníci pečlivě prostudovali snímky 24 kráterů na Marsu a jejich okolí na severní polokouli Marsu, které pořídila zmíněná sonda Mars Express. Na těchto snímcích objevili stopy, které podle nich mohla vytvořit jedině voda.
TIP: Kluziště na Marsu: Kráter Koroljov je plný vodního ledu
Salesův tým tvrdí, že na dně těchto kráterů musela být voda, která v průběhu času přibývala a zase ubývala. Hladina těchto kráterových jezer podle nich odpovídá hladině dávného oceánu, který pokrýval podstatnou část rudé planety asi před 4 až 3 miliardami let. Domnívají se, že tento oceán byl propojený se systémem podzemních jezer a kanálů, který se tehdy rozprostíral po celém Marsu. Jejich pozorování nyní nasměrují průzkum Marsu do míst, kde je největší šance na nalezení známek alespoň dávného života, který mohl být spojený s tehdejšími vodami.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíNASA/JPL-Caltech/MSSS