Nic netrvá věčně: Kryovulkány na trpasličí planetě Ceres zřejmě postupně mizí
Od chvíle, kdy meziplanetární sonda Dawn zaparkovala u trpasličí planety Ceres v hlavním pásu planetek, jsme získali pár odpovědí a spoustu nových otázek. Ukázalo se, že Ceres je fascinující svět plný záhad. Jednu z nich představuje 20 kilometrů široký a přes 4 kilometry vysoký kryovulkán Ahuna Mons. Potíž je v tom, že Ahuna Mons je jediným kryovulkánem na povrchu Ceres. A to je vážně divné.
Kryovulkány s omezenou životností
Řešení této záhady nedávno se svými spolupracovníky nabídl Michael Sori z Měsíční a planetární laboratoře Arizonské univerzity. Podle nich je to prosté. Kryovulkány na Ceres mají jen omezenou životnost.
Sori a spol. se domnívají, že když na Ceres vznikne kryovulkán, tak se vlastně hned zase začne velmi pomalu roztékat. Rychlost tohoto roztékání závisí na tom, kolik procent hmoty kryovulkánu tvoří vodní led.
TIP: Malý svět s ledovými erupcemi: Na Ceres se tyčí masivní kryovulkán
Badatelé odhadli, že by se kryovulkány na Ceres mohly roztékáním snížit o 10 až 50 metrů za 1 milion let. Kryovulkán Ahuna Mons vznikl přibližně před 200 miliony let, takže ještě nestihl úplně zmizet. Pokud tedy platí teorie Michaela Soriho, byla v minulosti na povrchu Ceres celá řada kryovulkánů.
-
Zdroj textuAGU
-
Zdroj fotografiíNASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA/PSI