Neurologové potvrzují: Každodenní meditace zpomaluje stárnutí mozku

25.03.2020 - Stanislav Mihulka


Tým vědců z univerzity v americkém Madisonu a Lékařské fakulty v Bostonu (Harvard Medical School) tvrdí, že pravidelná meditace může zpomalit stárnutí mozku. Ve studii publikované v časopise Neurocase popisují svá zjištění, která vzešla ze studia buddhistického mnicha Yongey Mingyur Rinpoche.

Jednačtyřicetiletý Rinpoche se meditaci věnuje takřka celý svůj života. Badatele proto zajímalo, zda a jakým způsobem dokáže dlouholetá meditace ovlivnit lidský mozek. Vědci mnicha sledovali dlouhých 14 let, přičemž průběžně snímkovali jeho mozek na magnetické rezonanci.

Během téhož období sledovali kontrolní skupinu 105 dobrovolníků, kteří se rovněž podrobili magnetické rezonanci mozku. Získané snímky nakonec porovnala a vyhodnotila umělá inteligence Brain Age Gap Estimation (BrainAge), která dokáže s 95% přesností odhadnout stáří osoby podle stavu jeho mozku.

TIP: Nejen duševní pohoda: Meditace a cvičení působí i na naši DNA

V případě tibetského mnicha počítač vyhodnotil stav mozku na 33 let, i když mu je ve skutečnosti o 8 let více. Zároveň se ukázalo, že ne všechny části mozku stárnou setejně rychle. Podle vědců jde o doklad, že pravidelná meditace může zpomalit stárnutí lidského mozku.


Další články v sekci