Neradostná předpověď: Budeme za 50 let žít na Sahaře?
Nikoliv náhodou se říká, že člověka nic nezlomí a dřív či později si zvykne na všechno. Můžeme žít na tropických ostrovech, v pouštích, v rozlehlých lesích, ve vysokých horách nebo i ve věčně zamrzlé krajině za polárním kruhem. To ale neznamená, že by naše schopnost přizpůsobit se klimatickým podmínkám byla neomezená.
Mezinárodní tým odborníků prostudoval rozšíření lidských populací během posledních 6 tisíc let, tedy zhruba od zavedení zemědělství. Ukázalo se, že stále dáváme přednost víceméně stejnému klimatu. Naprostá většina lidí žije v oblastech, jejichž průměrná roční teplota leží mezi 11 a 15 °C a v nichž naprší za rok 300 až 1 000 milimetrů srážek (pro srovnání v Česku byla v loňském roce průměrná teplota 9,5 °C a 634 milimetry srážek). Moderní technologie klimatizace dovolují žít i v extrémnějších podmínkách, týká se to ale stále jen malého počtu lidí.
TIP: Chmurná předpověď: V roce 2100 bude horko ohrožovat tři čtvrtiny světa
Globální oteplování, které postupně ohřívá planetu, by mohlo dramaticky změnit situaci. Vědci předpovídají, že při současném vývoji bude kolem roku 2070 sice stále na Zemi rozsáhlé území s uvedenými klimatickými parametry, bude ale do značné míry jinde. Asi jedna třetinu obyvatel Země, přibližně 3,5 miliardy lidí, by v té době měla žít na místech, kde bude panovat průměrná roční teplota nad 29 °C. Dnes jsou takové oblasti prakticky jen na Sahaře a nežije tam nikdo. Pokud by taková situace opravdu nastala, lze předpokládat, že se budou během příštích padesáti let stěhovat miliardy lidí.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíCC0 Creative Commons