Neolitická studna z Ostrova je nejstarší známou dřevěnou konstrukcí na světě

Studna z doby kamenné, objevená v českém Ostrově, byla postavena asi před 7 300 lety. Jde tak o nejstarší pravěkou dřevěnou strukturu na světě.
07.02.2020 - Stanislav Mihulka


Mezinárodní tým archeologů před časem během stavby silnice odkryl na severním okraji města Ostrov na Chrudimsku studnu z doby kamenné. Konstrukce studny o vnějších rozměrech 80 × 80 centimetrů a výšce cca 140 centimetrů je vybudovaná z dubového dřeva, což objevitelé využili k datování studny pomocí metody dendrochronologie, která je založená na analýze letokruhů nalezeného dřeva.

Vědci dovedou podle šířky a uspořádání letokruhů velmi přesně určit stáří zkoumaného dřeva. Letokruhy badatelům prozradily, že všechny duby, z nichž byla studna postavena, tehdejší lidé pokáceli v letech 5256 a 5255 před naším letopočtem. Studna je tedy stará přibližně 7 300 let.

Technologické překvapení

Podle archeologů je v současnosti v Evropě známo asi 40 podobných studní z neolitu. Objev z Ostrova je ale ze všech nejstarší, pokud se tedy můžeme spolehnout na způsob použitého datování.

Dřevěná studna z Ostrova je navzdory svému stáří velmi slušně zachovalá. Je to zřejmě kvůli tomu, že tato část studny byla po dlouhá staletí zatopená vodou. Pokud by studna vyschla, její dřevěná konstrukce by se prakticky jistě do dneška nezachovala. 

Pro archeology má nález studny veliký význam, a to nejen kvůli jejímu stáří, ale i díky vyspělé technologii, kterou byla postavena. „V rozích byly dřevěné kůly, které byly vydrážkované a do těchto drážek se dávala opracovaná prkna. Podle dosavadních archeologických nálezů jsme si mysleli, že tato technika byla použita až někdy v době bronzové a později, například v době římské. Nyní už víme, že byla používána i tímto neolitickým lidem. Takže nejen stáří, ale i vyspělá technologie je velmi zajímavá až omračující. S tím skutečně nikdo nepočítal,“ uvedl ředitel Archeologického centra Olomouc Jaroslav Peška.

TIP: V Kolíně nad Rýnem odkryli nejstarší známou knihovnu na území Německa

Výzkum podle ředitele olomouckého archeologického centra pokračuje, unikátní studna se nyní konzervuje. Paralelně s konzervací budou vědci dělat další analýzy, zejména přírodovědné. Poté studna poputuje k odborníkům v Litomyšli, kde proběhne její restaurování. Přibližně za dva roky by se unikátní studna měla objevit jako exponát Východočeského muzea v Pardubicích v rámci archeologické expozice Proti proudu času.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií
    Archaeological Centre in Olomouc

Další články v sekci