Nejznámější pouť: Všechny cesty vedou do Santiaga de Compostela

Camino de Santiago, nebo česky Svatojakubská cesta, je zřejmě nejznámější poutní cesta na světě. V běžných letech ji projde i přes 300 tisíc poutníků za rok a všichni mají stejný cíl – katedrálu v Santiagu de Compostela
03.12.2022 - Martina Nášelová a redakce Koření


Všechny cesty vedou do Santia­ga de Compostela. Alespoň z pohledu poutníků, kteří se někdy vydali Svatojakubskou cestou. Španělské poutní místo toho zažilo už opravdu hodně. Ve vzduchu je tady prý cítit těžko popsatelný klid, ale okolní stromy, budovy nebo mosty v sobě skrývají nejedno lidské utrpení, trápení, ale především naději.

Cesta jako poděkování

Cestami k Santiagu denně procházejí desítky nebo i stovky lidí, kteří hledají klid nebo potřebují najít sami sebe. V pokoronavirové době jsou sice cesty o něco prázdnější, ale postupně se na nich začíná objevovat čím dál víc poutníků. Mnoho z nich teď navíc bere pouť snad ještě víc vážně a opravdově – třeba jako vyjádření vděčnosti za to, že v pandemii zůstali zdraví a v pořádku ji přežili.

Na cestu se vydala také Montserrat Busquets: „Všichni – celá rodina – jsme chtěli na této cestě poděkovat, že jsme zdraví. Máme velké štěstí a chceme ho jako rodina oslavit právě tady.“

„Všechno z vás najednou spadne, negativní myšlenky, konečně začnete přemýšlet úplně s čistou hlavou. Začnete si uvědomovat reálnou hodnotu věcí. Už samotná pandemie nás naučila vážit si opravdu důležitých věcí,“ doplňuje další ze španělských poutnic Laura Ferrón.

Magnet v Santiagu

Mezi poutníky v současnosti rozhodně převládají hlavně „místní“ – tedy Španělé a Portugalci. Do Santiaga ale začínají opět putovat i další Evropané. Cestu už podnikl třeba i Čech Vladimír Vala: „Ten rok v pandemii byl úplně jiný než všechny ostatní. Všechno se zpomalilo, hodně z nás se mohlo postavit tváří v tvář sobě samým a najít v životě to, co opravdu chceme. I tyto myšlenky mohly sem na Camino zavést hodně lidí.“

Katedrála v Santiagu, která je legendárním pohřebištěm svatého Jakuba, jednoho z apoštolů Ježíše Krista, působí jako magnet. Okamžik, když před ní najednou konečně stanete a máte v nohách stovky kilometrů, je prý něco, co nejde popsat slovy. A podle „jednorázových“ poutníků i těch, kteří cestu absolvovali už několikrát, by to měl alespoň jednou za život prožít každý. Všichni přece máme za co děkovat.

Prožít a zanechat

Podle Manu Mariña, jenž je expertem na Svatojakubskou pouť, přenese tato cesta člověka úplně jinam a přiměje vás přemýšlet o těch nejzákladnějších věcech v životě. „Tato cesta může lidem opravdu hodně pomoci při pochopení toho, co se jim v životě událo a proč. Většinu poutníků sem totiž zavede nějaké utrpení, které prožili,“ říká Manu.

Mohlo by se zdát, že pro zdolání Camina vám bude stačit snaha, ale posvátná cesta má svá pravidla. Jestliže budete chtít dostat certifikát o jejím absolvování, musíte ujít alespoň minimální počet 100 kilometrů pěšky, nebo dokonce na koni. Pravidla jdou ovšem s dobou, takže je také možné vyrazit na kole. V tom případě však musíte ujet minimálně 200 kilometrů.

TIP: Ve španělské katedrále objevili „selfie“ neznámého středověkého zedníka

Je ale jasné, že pro velkou část poutníků znamenají překonané kilometry jen podružné číslo a to nejdůležitější je samotný prožitek z cesty. Vědomí, že jste se na ni vydali, nechali tam všechna svá trápení a starosti a zanechali v ní kus sebe. 

Kudy do Santiaga de Compostela

Camino de Santiago je asi neznámější poutní cesta na světě. Vlastně se jedná o množství vzájemně propojených cest, které nevedou jen Španělskem, ale procházejí například i územím České republiky. Cest je určitě mnohem víc, než je známo, ale ty nejznámější jsou využívány statisíci poutníků ročně už celá desetiletí. 

„Camino“ má několik hlavních cest – takzvaných Rutas de Camino de Santiago. Tou nejznámější je pravděpodobně Camino Francés, tedy Francouzská cesta. Ta vede z jihu Francie přes sever Španělska, města Burgos nebo León. 

Mezi poutníky velmi oblíbené je Camino Portugués (Portugalská cesta), možná kvůli tomu, že vede podél oceánu. Můžete po ní vyrazit už z Lisabonu, nebo až z Porta na sever do Santiaga. 

Další oblíbená cesta je Camino Costa Norte, jež vede po severním pobřeží přes španělská města San Sebas­tián, Bilbao a Oviedo. Dlouhou cestu můžete podniknout i po trase Camino Andaluz, tedy až ze španělského jihu, a přejít tak prakticky celé Španělsko. Možné ovšem je zvolit i tu nejkratší trasu, jíž se říká Camino Primitivo. Minimalistická varianta začíná v Oviedu a do Santiaga se po ní dá dojít absolvováním asi 330 kilometrů.


Další články v sekci