Největší záhady vesmíru: Existují jiné vesmíry? (11.)
Existuje dokonce víc představ, jak by mohl zmíněný vesmír vypadat. První říká, že vlastně navazuje na ten náš, že náš kosmos v jistém místě končí a právě tam začíná jiný. Další představa předpokládá, že jiný vesmír existuje na stejném místě jako ten náš, ale v jiných prostorových či časových dimenzích. Některé teorie vycházejí z toho, že náš kosmos vznikl při Velkém třesku jako bublina rozpínající se z jiného, staršího vesmíru.
Další díly seriálu:
- Co bylo před velkým třeskem
- Jak se zformovala struktura vesmíru
- Z čeho se skládá vesmír
- Je možné cestovat časem?
- Jaká je podstata sil kosmu?
- Jsou černé díry opravdu díry?
- Jsou přírodní zákony vyladěny pro život?
- Existuje život mimo Zemi?
- V kolika dimenzích žijeme?
- Jaká je budoucnost kosmu?
Podle některých takových teorií by jiné vesmíry dokonce mohly existovat těsně vedle nás, ve vzdálenostech v řádech velikosti atomového jádra – nicméně v jiných rozměrech, které nedokážeme žádným způsobem vnímat. Představte si, že bychom byli dvourozměrnými bytostmi pohybujícími se v listu papíru. Také bychom nedokázali vnímat jiné listy papíru, i když by se k tomu našemu přiblížily jakkoliv těsně. Všechny tyto úvahy o jiných vesmírech však víceméně nepřekračují stín teorie. Stejně jako případné další dimenze ani existenci paralelních vesmírů nedokážeme v pozemských laboratořích nijak testovat.
Kdy najdeme řešení?
Je třeba si uvědomit, že mnohé problémy popsané výše mají společné překážky bránící jejich řešení. Chybí nám energie, abychom mohli otestovat například hypotetické červí díry jako možné cesty hyperprostorem. A postrádáme teorii kvantové gravitace, která by odhalila záhadu Velkého třesku. Teorii můžeme objevit kdykoliv, avšak na dostupnost energií si budeme patrně muset počkat ještě značnou řadu let.
-
Zdroj textuTajemství vesmíru 1/2014
-
Zdroj fotografiíKaeltyk