Neblahý rekord: Nejstarší lidský nádor narostl před 1,7 miliony let

V jihoafrickém Swartkransu objevili kost z nártu dávného předchůdce člověka, kterou napadl zhoubný osteosarkom
31.07.2016 - Stanislav Mihulka


Mnoho lidí je dodnes přesvědčeno, že rakovina je důsledkem nezdravého životního stylu moderní doby. Nekvalitní potraviny a toxické látky jistě zdraví příliš neprospívají a zvyšují riziko některých nádorů. Rakovina se ale u našich předků vyskytovala už před miliony let.

Dokládá to objev nejstaršího známého nálezu rakoviny v lidské linii. Jde o kost nártu nohy, která byla objevena v krasové jeskyni na významné jihoafrické lokalitě Swartkrans.

Dosavadním držitelem neblahého rekordu s nejstarším nádorem byl neandertálec, který žil asi 120 tisíci let. Jde tedy o více než desetinásobný posun směrem do minulosti.

Osteosarkom starý 1,7 milionu let

Objevená kost je zřetelně zdeformovaná osteosarkomem, zhoubným kostním nádorem. Podle odborníků není možné poznat, jestli kost patřila dospělému nebo dítěti, ani jestli nádor dotyčného člověka zabil. Každopádně prý ale musel být bolestivý a omezoval při chůzi.

TIP: Muž z Altamury dárcem nejstaršího vzorku DNA neandertálců

Nemocný člověk nebyl našeho druhu. Žil asi před 1,7 miliony let. Z té doby se ve Swartkransu nacházejí fosilní pozůstatky lidí Homo ergaster a Paranthropus robustus. Není to prý možné rozhodnout, je ale prakticky jisté, že nádor patřil zástupci jednoho z nich.

  • Zdroj textu

    IFL Science, South African Journal of Science

  • Zdroj fotografií
    Patrick Randolph-Quinney (UCLAN)

Další články v sekci