Nebezpečný trend: Většina řek na světě nese stopy antibiotik
Světové řeky jsou plné léků – těch volně prodejných i na předpis. Například hormonální antikoncepce je známá tím, že vyvolává u ryb a obojživelníků změny pohlaví. Velký problém ale představují i antibiotika. Jak ukazuje nová studie, antibiotika se vyskytují v 65 procentech řek. Nejhůře na tom jsou vodní toky v Africe a Asii. Znečištění řek antibiotiky je přitom jednou z klíčových cest, pomocí kterých si bakterie vytvoří rezistenci vůči dostupným lékům, které se pak stávají neúčinnými.
Řeky plné léků
Britští badatelé odebrali vzorky vody z více než 700 řek v celkem 72 zemích světa. V těchto vzorcích zjišťovali výskyt a také množství 14 běžných antibiotik. Ukázalo se, že antibiotik není v řekách zrovna málo. V 65 procentech všech vzorků byla alespoň nějaká antibiotika. V těch nejhorších případech překračovala koncentrace antibiotik v říční vodě limity bezpečného množství až 300×. V londýnské Temži objevili celkem 5 různých antibiotik. Antibiotiky nejvíce zasaženou řekou Evropě byl Dunaj.
Nejčastěji zjištěným antibiotikem byl trimethoprim, který se používá především k léčbě močového měchýře. Vědci ho objevili v téměř polovině řek, v nichž byla nalezena nějaká antibiotika.
TIP: Gen superbakterií vědci nalezli i na jednom z nejodlehlejších míst světa
Řešením je podle vědců větší investice do infrastruktury pro čištění odpadních vod. Měly by se také zpřísnit předpisy pro likvidování odpadu a v neposlední řadě vyčistit již kontaminovaná místa.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíMiaow Miaow / Wikimedia Commons