Nebezpeční hmyzí zabijáci: Jaké důsledky by přineslo kompletní vyhubení komárů?

Komáři přenášejí nebezpečné infekce, které ohrožují zejména v Africe a Asii zdraví a životy milionů lidí. Jaké důsledky by přineslo kompletní vyhubení komárů? A je takové řešení vůbec proveditelné?
01.03.2022 - Stanislav Mihulka


Války a další konflikty v průběhu celé lidské historie vedly ke smrti asi jedné miliardy lidí. Toto množství ale bledne ve srovnání s tím, kolik lidí usmrtili komáři. Odborníci odhadují, že během posledních 50 tisíce let téměř polovina lidí zahynula kvůli komárům, lépe řečeno kvůli infekcím, které komáři přenášejí. Když jsou komáři tak smrtící, měli bychom usilovat o jejich kompletní likvidaci, jak se domnívají někteří odborníci?

V té souvislosti je podstatné, že zdaleka ne každý komár je pro člověka nebezpečný. Jak uvádí Steven Sinkins z Centra pro výzkum virů britské Univerzity Glasgow, z celkového počtu asi 3 500 známých druhů komárů zhruba jen 100 druhů saje lidskou krev a přenáší mezi lidmi infekce. Například komáři rodu Culiseta často sají lidskou krev, ale není známo, že by přenášeli nebezpečnou chorobu. Lesní komáři rodu Toxorhynchites, běžní po celém světě, zase dávají před krví přednost sladkému nektaru.

Cílená likvidace

Jako efektivnější strategie se proto jeví zaměření se na konkrétní druhy komárů. V tomto směru již existuje několik možností, například vypouštění komárů nakažených bakteriemi rodu Wolbachia, které narušují rozmnožování komárů. Také je možné blokovat přenos lidských infekcí komáry na molekulární úrovni nebo třeba použít genetické zásahy, které sabotují rozmnožování komárů.

TIP: Invaze společně s infekcí: Ve východní Africe se šíří nebezpeční komáři

Pokud bychom usilovali o zničení všech komárů, zřejmě by to narušilo potravní vazby v mnoha ekosystémech. Komáři jsou totiž hlavním zdrojem potravy řady živočichů, včetně netopýrů, ptáků, žab, ryb a vážek. Tyto živočichy by vymizení komárů mohlo, přinejmenším dočasně, ohrozit. Například vážkám se někdy přezdívá „komáří jestřábi“, protože mohou ulovit až 100 komárů denně. Doposud není jasné, do jaké míry by zmizení všech komárů postihlo ekosystémy. Každopádně bychom měli při případném rozhodování o osudu komárů tyto věci důkladně vážit.


Další články v sekci