Nebezpečná práce: Příliš dlouhá pracovní doba zabije tři čtvrtě milionu lidí ročně
Lidé po celém světě často pracují v náročných a někdy vyloženě nebezpečných podmínkách. Jak ale ukazuje nová studie Světové zdravotnické organizace WHO a Mezinárodní organizace práce ILO závažným zdravotním rizikem může být i samotná délka pracovní doby.
Podle statistik z roku 2016 zemřelo v tomto roce ve světě asi 398 tisíc lidí na mrtvici a 347 tisíc lidí na infarkt, k nimž došlo v přímém důsledku pracovní doby dlouhé nejméne 55 hodin týdně. Celkem tedy zhruba tři čtvrtě milionu. Tyto počty zároveň v posledních letech narůstají. Hrozba předčasného skonu kvůli příliš dlouhé pracovní době se týká především mužů. Jejich úmrtí představují 72 procent z celkového počtu. Ohroženi jsou hlavně muži středního a vyššího věku nad 45 let.
TIP: Povolání s příchutí smrti: Tohle jsou statisticky nejrizikovější zaměstnání
V současné době přitom pracuje déle než 55 hodin týdně přibližně 8,9 procent světové populace. Nejhorší je situace v jihovýchodní Asii, naopak nejmenší problém s příliš dlouhou pracovní dobou má Evropa. Komplikací jsou často moderní technologie, které neumožňují svým uživatelům úplně vypnout a odpočívat. Pandemie covid-19 podle odborníků vše dále zhoršuje. Například při práci z domova se poněkud stírají rozdíly mezi prací a volnem, což může vést ke značnému prodlužování pracovní doby.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií
Shutterstock