Našli jste svůj smysl života? Odpověď určuje kvalitu vašeho zdraví a pohody

Výzkum více než tisícovky Američanů nejrůznějšího věku ukázal, kdy nejčastěji hledáme smysl života
06.01.2020 - Stanislav Mihulka


V posledních třech desetiletích se význam smyslu života objevuje jako důležitá otázka v lékařském výzkumu, zejména v souvislosti se stárnutím populace. Nedávná studie vědců z Kalifornské univerzity v San Diegu ukázala, že hledání smyslu života a jeho případné nalezení je důležité pro zdraví a pohodu člověka. Ukázalo se také, že hledání smyslu života je důležitější pro mladší ročníky a pro seniory. Populace ve středním věku si tyto filozofické otázky pokládá v mnohem menší míře.

Studie, publikovaná v časopisu Journal of Clinical Psychiatry, uvádí, že definování smyslu života je spojené s lepší fyzickou a duševní pohodou. Pro „hledače“ pak podle vědců platí, že jsou ve větší míře vystaveni stresu a užívají si v menší míře blahobyt. Podle vedoucího studie a psychiatra Dilipa Jesteho jsou lidé, kteří naleznou svůj smysl života šťastnější a zdravější než ti, kteří kterým se to nepodaří.

TIP: Štěstí očima vědy: Být bohatý a zdravý nestačí, rozhodují geny

Výsledky studie, která zahrnovala více než tisícovku respondentů ve věku od 21 do 100 let, také ukazují, že intenzita hledání smyslu života a jeho naplnění se liší podle věku. Nejintenzivnější hledači jsou mladí lidé ve věku okolo dvacítky. S postupem času pak pátrání po smyslu života klesá. Podle doktora Jesteho to souvisí s tím, že se lidé po třicítce více věnují své kariéře a rodině a na přemítání o smyslu života jim nezbývá čas a síla. Základní otázka života se poté opět objevuje u lidí po šedesátce, kdy opouštějí svá zaměstnání a mění se jejich životní priority.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií
    CC0 Creative Commons

Další články v sekci