Nad Barentsovým mořem explodoval meteoroid silou 10 hirošimských bomb
Na Zemi prakticky neustále dopadají různě velké kusy kosmického smetí. Pokud k tomu dojde v řídce osídlené oblasti, může se stát, že i poměrně velký meteoroid, který skončí svoji pouť monumentální explozí, téměř unikne pozornosti a zájmu světových médií.
Přesně to byl případ meteoroidu, který zasáhl atmosféru Země 18. prosince loňského roku (2018). Podle všeho tento meteoroid vytvořil velikou ohnivou kouli a explozi, která svou silou desetinásobně překonala sílu atomové bomby ze sklonku 2. světové války v Hirošimě.
Show nad Barentsonovým mořem
Byl to druhý nejsilnější výbuch tohoto druhu, k němuž došlo za posledních 30 let. Jenomže se odehrál nad Barentsovým mořem, které se rozkládá mezi severním pobřežím Evropy a Medvědím ostrovem, Špicberky, Zemí Františka Josefa a Novou zemí. Jedinými svědky mohutné exploze tak nejspíš byli zdejší ploutvonožci a kytovci.
TIP: Úder z kosmického prostoru: Nad leteckou základnou Thule explodoval meteoroid
Kromě nich si ale výbuchu kosmického původu všimly i americké vojenské satelity, které poslaly hlášení NASA. Civilní odborníci se pak pustili do intenzivního zkoumání celé události. Z něj vyplynulo, že šlo o objekt o průměru několika metrů a váze asi 1 400 tun, který přiletěl rychlostí 32 kilometrů za sekundu. Ve výšce kolem 25 kilometrů explodoval silou asi 173 kilotun TNT. Little Boy v Hirošimě přitom vyvolal explozi o síle asi 15 kilotun TNT.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíCC0 Creative Commons