Sea Hunter vyplouvá: Bezpilotní lovec ponorek ACTUV změní námořní bitvy
Američtí vojenští vývojáři DARPA vyrobili pro americké námořnictvo námořní dron, který bude lovit nepřátelské ponorky kdekoliv po světě. ACTUV (anglicky Antisubmarine warfare Continuous Trail Unmanned Vessel) je robotický trimarán o délce cca 40 metrů a váze 140 tun.
První takový dron, pokřtěný jako Sea Hunter, před pár dny vstoupil do služby v U.S. Navy. Teď ho čekají dva roky důkladných testů v San Diegu, pod taktovkou DARPA.
Představitelé Pentagonu neskrývají nadšení. Dron ACTUV jim připomíná Dravce, všestrannou válečnou vesmírnou loď Klingonů, a očekávají od něj podobné výkony. Tyto lodi by měly operovat především v pobřežních vodách a specializovat se na lov ponorek s dieselelektrickým pohonem.
TIP: Pentagon počítá i s laserovými zbraněmi
Velkou výhodou robotické lodi je, že na palubě nemá jediného člena posádky. Provoz dronu v aktivní službě proto přijde asi na 15 až 20 tisíc dolarů za den, což je oproti velkým válečným lodím pakatel. Provoz letadlové lodi třídy Nimitz stojí za den 1,1 milionu dolarů a plavba moderního torpédoborce vyjde na 700 tisíc dolarů denně.
-
Zdroj textuBusiness Insider, DARPA
-
Zdroj fotografiíDARPA