Moře plamenů: Sibiř za polárním kruhem opět hoří. Požárů je více než loni
Sibiřská Arktida opět hoří. Nedávno se v sibiřském Verchojansku vyšplhala rtuť teploměru na pekelných 38 °C. Jde o nejvyšší teplotu jaká kdy byla naměřena za polárním kruhem. Dalším strašákem jsou zombie požáry - doutnající podzemní zásobníky rašeliny, které hrozí nekontrolovatelným vzplanutím. Špatnou zprávou je i počet nových požárů v polární části Sibiře.
Jak ukazují data satelitního programu pro dálkový průzkum Země Corpernicus, jejich počet je vyšší než v loňském roce. Vyšší teploty a sušší povrch jsou ideální podmínky pro dlouhodobé požáry. Hoří pak déle a na větší ploše.
Letní požáry na Sibiři nejsou úplně výjimečnou záležitostí, v nějaké podobě se vyskytnou každé léto. Letos však nastaly velmi brzy a také se nezvykle rychle rozšířily na nezvykle velkou plochu. Během loňského června se během požárů na Sibiři uvolnilo do atmosféry 53 megatun oxidu uhličitého. A letos to bylo dokonce 59 megatun.
TIP: Ohnivé prokletí tajgy: Lesní požáry jsou rozsáhlejší a ničivější než kdy dřív
Možnosti ruských úřadů s tím něco dělat jsou přitom podle všeho zcela omezené. Jak uvádí NASA, v současnosti hoří v prakticky nedostupných oblastech Sibiře požáry na rozloze téměř 14 tisíc km² (3,4 milionů akrů). Sibiř je tak dalším regionem, který tvrdě pociťuje dopady změny klimatu.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíProfimedia