Mayové postavili pyramidu přímo v místě mohutné sopečné erupce
Kolem roku 539 našeho letopočtu se odehrála gigantická erupce vulkánu v místě dnešního kalderového jezera Ilopango v Salvadoru. Byla to nejmohutnější erupce sopky ve střední Americe za posledních 10 tisíc let. Událost známá jako Tierra Blanca Joven svou intenzitou několikrát překonala erupci Hory St. Helens z roku 1980 a na dlouhou dobu ochladila klima na celé planetě.
V té době žili v oblasti kolem vulkánu Mayové, devastující erupce je ale přiměla opustit řadu sídel. Archeologové si dlouho mysleli, že návrat Mayů na místa dotčená erupcí trval celá desetiletí. Akira Ichikawa z Coloradské univerzity v Boulderu ale během svého archeologického výzkumu zjistil, že se Mayové podle všeho vrátili do San Andrés (dříve označované Campana) mnohem dřív, sotva pár desetiletí a možná jen pár let po ultimátní erupci.
Vulkanická pyramida
Po svém návratu Mayové vybudovali velkou pyramidu, přičemž k její stavbě používali i vyvřelou horninu. Jde o první známý případ, kdy Mayové na stavbu pyramid využili horninu tohoto typu, podle Ichikawy nejspíše z náboženských důvodů. Pyramida stojí na šest metrů vysoké a 80 × 55 metrů velké plošině. Samotná pyramida se tyčí do výšky 13 metrů.
TIP: Mayská civilizace významně měnila prostředí a klima již před tisíci lety
Ichikawa odebral vzorky na různých místech pyramidy a podrobil je radiokarbonovému datování. Podle jeho výsledků byla tato pyramida postavena mezi lety 545 a 570 našeho letopočtu. Navrátilci ji vybudovali jako první novou veřejnou budovu v oblasti po zmíněné sopečné erupci. Velké sopečné erupce a podobné přírodní katastrofy si většinou spojujeme se zánikem civilizací. Pyramida v San Andrés ale ukazuje jiný příběh, kdy lidé odolali síle přírody a rychle se pustili do obnovy civilizace.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií