Masakr u jezera Turkana: Archeologové odhalili nejstarší násilnosti lovců-sběračů

Nález skupiny těl pobitých střelami s hroty, kyji a obsidiánovými čepelemi prozrazuje, že se ve východní Africe válčilo už před 10 tisíci let
22.01.2016 - Stanislav Mihulka


Před deseti tisíci lety, na sklonku doby ledové to v okolí jezera Turkana v dnešní Keni kypělo životem. Nespočetná stáda slonů, žiraf, zeber a mnohých dalších zvířat tam lovily skupiny lovců-sběračů. Jak ukazují nové nálezy, vztahy mezi lovci-sběrači nebyly idylické.

Vědci tam odkryli pozůstatky 27 lovců-sběračů, dětí a dospělých, z nichž dvanáct nebylo pohřbeno a jejich těla pohltila blízká laguna. Těla deseti lidí z těchto dvanácti nesla stopy násilí způsobené zbraněmi. Tyto lidi někdo pobil střelami s hroty, tupými kyji a zbraněmi s obsidiánovými čepelemi. Kombinace zbraní dalekého dosahu a zbraní pro boj zblízka podle odborníků ukazuje na plánovaný útok.

Nálezy od jezera Turkana jsou doposud nejstarším dokladem vojenského konfliktu mezi skupinami lovců-sběračů. Jak je vidět, válčení je lidem vlastní už velmi dlouho, nejspíš po celou historii našeho druhu. Vzhledem k tomu, že podobným stylem mezi sebou válčí i tlupy šimpanzů, našich nejbližších příbuzných, to je velmi pravděpodobné.

  • Zdroj textu
    IFL Science, Nature
  • Zdroj fotografií
    Marta Mirazon Lahr & Fabio Lahr

Další články v sekci