Mamuti a neandertálci toho měli společného víc, než se na první pohled zdá
Mamuty srstnaté a neandertálce vždy spojovalo přinejmenším to, že žili společně na území zaledněné Evropy. Kromě toho, že jde o savce, na první pohled mnoho společného nemají, Mamuti jsou sloni a neandertálci zase lidé. Izraelští vědci ale ve své nové studii tvrdí, že toho mamuti a neandertálci ve skutečnosti sdílejí mnohem víc, než by se na první pohled mohlo zdát.
Jak mamuti, tak i neandertálci vymřeli. Díky paleogenetikům ale máme v obou případech už delší dobu k dispozici jejich kompletní DNA. Izraelský tým pečlivě prostudovali genomy mamuta i neandertálce a zjistil, že oba druhy sdílely celou řadu znaků na molekulární úrovni, které souvisejí s přizpůsobením vůči chladu a mrazu.
TIP: Překvapení: Analýza DNA šperků ze slonoviny v Kambodži odhalila mamuta
Mamuti i neandertálci obývali svět, v němž běsnily doby ledové. Mamut srstnatý asi před 600 tisíci lety a neandertálec o něco poději, asi před 400 tisíci lety. Jak mamuti, tak i nendrtálci se velmi chladnému klimatu přizpůsobili díky podobným „trikům“ na úrovni genů. Nakonec měli společnou ještě jednu věc. Na jejich vyhubení se zřejmě podstatně podílel náš druh, tedy Homo sapiens.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíPaul Jamin (1885)