Lze nahradit maso ve stravě a jak je to s vegetariánstvím dětí?

Způsobuje vegetariánství nemoci, nebo naopak léčí? A je vhodné podávat veganské diety dětem? Na spoustu dalších zajímavých otázek odpovídá odbornice na výživu Julie Bienertová
26.11.2016 - Ptala se Kateřina Vašků


Jakým způsobem lze maso ve stravě nahradit? 

Chybějící bílkoviny z masa lze v jídelníčku nahradit celou řadou produktů rostlinného původu. Pravdou ale zůstává, že spousta lidí si vegetariánství spojuje s prostou absencí masa – jednoho dne se prostě rozhodnou, že jej přestanou konzumovat, a tím je pro ně situace vyřešená.

Předchozí část: Biftek vs. brokolice (1): O vegetariánství bez předsudků s odbornicí na výživu

Pro správné stravování ovšem potřebujeme jistotu, že složky obsažené v mase budou adekvátně nahrazeny. Když k tomu nedojde, mohou být vegetariáni i vegani ohroženi tím, že jim chybí celá řada vitamínů. Jde například o vitamín B12, nezbytný pro správnou krvetvorbu i fungování nervového systému. Typicky se deficit vitamínu B12 objevuje u dětí, které rodiče drží na vegetariánské stravě. Až 50 % z nich je ohroženo nedostatkem zmíněné látky, což může způsobovat nejrůznější zdravotní komplikace. Někdy se také říká, že děti vegetariánů jsou bledší než ostatní – což může být dáno právě poruchou krvetvorby, časté u nedostatku vitamínu B12. 

Je možné tyto nedostatky nahradit potravinovými doplňky? 

Vůči doplňkům jsem velmi skeptická. Tělo má své požadavky a ty se člověk od člověka liší. Jsme velmi dobře uzpůsobeni na to, aby si naše tělo vybíralo ze stravy přesně to, co potřebuje. U žádného doplňku ale nevíme, jaká je pro nás ta přesná „dávka“. Dáváme tak tělu určité normované průměrné množství, o kterém si myslíme, že je vyhovující pro celou populaci. Ale pro toho konkrétního člověka to může být buď málo, nebo naopak moc. Druhá věc je, že v potravě jsou jednotlivé složky velmi často zastoupeny v různých kombinacích a vzájemně se podporují v nějakém účinku, nebo jdou naopak proti sobě. 

Může se tedy stát, že pokud budeme přijímat doplněk obsahující pouze některou složku a ty ostatní tam budou chybět, výsledek se zcela mine s naším očekáváním. Navíc vliv stravy na tvorbu bílkovin v těle je natolik komplexní, že ho dosud neumíme úplně pochopit a namodelovat: neznáme všechny složky stravy, neznáme všechny vzájemné kombinace a ani jejich účinky. Je tedy velmi ošidné se domnívat, že když přijmeme jeden potravinový doplněk, navíc v normovaném množství, tak se situace vyřeší. 

Mluvili jsme o vegetariánských dietách u dětí – jak se k nim stavíte? 

Nejsem pro ordinování vegetariánských či veganských režimů dětem. V prvé řadě děti nám nedaly informovaný souhlas k tomu, abychom za ně rozhodli, že se z fakultativního všežravce stanou býložravcem. Ačkoli dospělému zdravému člověku nemusí vegetariánství ublížit, pro dítě to může přinést řadu problémů. Úskalí spočívá především v tom, jak nedostatek masa kompenzovat: Je jasné, že pokud nějakou potravinu vyloučím, musím látky, které v ní byly obsaženy a tělo je potřebuje, nahradit jinak. U dospělých je samozřejmě možné upravit stávající jídelníček tak, že do něho zařadíme třeba luštěniny, tofu a mnohé další přirozené a zpracovávané zdroje bílkovin.

U dětí ale mnohdy nejsme schopni zajistit, že tělo přijme náhradní potraviny v dostatečném množství a dostatečně často. Všichni víme, že děti jsou vybíravé, že některé potraviny nejedí a prostě umí být ve stravování velmi vrtošivé. Je naivní si myslet, že když dítěti budeme opakovaně předkládat třeba obří porce čočky, potřebné k náhradě masa, vždy je beze zbytku sní. Otevírá se tak podstatný problém, kterým je dodržet vypočtenou „tabulkovou“ náhražku masa, a to, že bude přijata. 

A co veganství a děti? 

Matky veganky mají tendence velmi dlouho kojit a později dodávat dětem pouze rostlinné zdroje bílkovin. Pro dítě to není dobré. Zhruba od jednoho roku by se dětem měly podávat také další složky potravy, včetně těch, které pocházejí z živočišných zdrojů – to je mimo jiné obsaženo i v doporučení Světové zdravotnické organizace WHO. Pokud dítě držíme na veganské dietě, reálně ho poškozujeme. Například v Itálii už v nedávné době předložili návrh zákona, podle kterého je podávání veganské diety dětem trestné a rodiče mohou jít za takové rozhodnutí do vězení. Stalo se tak poté, co italské nemocnice v průběhu minulých měsíců musely hospitalizovat několik dětí na veganské dietě, které trpěly podvýživou.

Julie Bienertová

Julie Bienertová je docentkou v ústavu patologické fyziologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, kde dále působí na Ústavu pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX) na Přírodovědecké fakultě. V rámci svého výzkumu se zabývá problematikou tukové tkáně a chorob, které mohou s narušeným metabolismem tukové tkáně souviset, zejména obezitou. Zabývá se i výzkumem stresu a jeho měřením. Je hrdou maminkou devítileté Zitušky a jedenácti měsíčního Jindříška. 


Další články v sekci