Lysohlávky ve vesmíru: Vědci navrhují vybavit astronauty psychoaktivními látkami
Pokud jde o psychoaktivní látky, doba se změnila v míře, jakou by ještě před pár lety očekával jen málokdo. Nejenom že je vzali na milost lékaři, nyní se dokonce zmiňuje možnost, že by mohly najít využití i ve vesmírných programech. Američtí specialisté Leonard Lerer a Jeet Varia v teoretické studii, kterou publikoval časopis Frontiers in Space Technologies, navrhují, že by lysohlávky mohly pomoci astronautům zvládat náročné kosmické lety.
Dlouhodobé cesty vesmírem budou nepochybně extrémně náročné, fyzicky i psychicky. Psychoaktivní látky, včetně lysohlávek s aktivní složkou psilocybinem, se opakovaně osvědčily jako prostředek proti depresím a úzkostem, které při letu kosmickou lodí určitě mohou projevit.
Lysohlávky na orbitě?
Autoři studie se na základě dřívějších poznatků o účincích psilocybinu na lidský mozek domnívají, že by lysohlávky mohly pomoci ulevit astronautům od nepříznivých účinků dlouhodobé vesmírné cesty na mozek a duševní schopnosti, díky posilování odolnosti nervové soustavy a podpoře tvorby nových neuronů.
Prosadit takový projekt by ale nebylo vůbec snadné. Americká vesmírná agentura NASA je známá svými konzervativními postoji, pokud jde o životosprávu a především o látky řazené mezi „drogy“. Problém je i v tom, že autoři studie nejsou renomovaní odborníci na zdraví astronautů či vesmírné lety, ale mají blízko k soukromé biotechnologické firmě.
TIP: Tažení lysohlávek medicínou pokračuje: Deprese léčí lépe než antidepresiva
V tuto chvíli jde spíše o teoretickou úvahu než o seriózní plán pro kosmické lety v blízké budoucnosti. Účinky psychedelických látek na lidskou psychiku i mozek jsou ale v dnešní době v centru pozornosti řady výzkumných týmů a možná by nebylo špatné opatrně vyzkoušet jejich působení v prostředí mikrogravitace.
-
Zdroj textu