Luna 2: První sonda na Měsíci

14.09.2016 - Redakce Tajemství vesmíru


14. září 1959 ztroskotala na Měsíci sovětská sonda Luna 2 a stala se tak první lidským objektem, který doletěl na Měsíc.

Luna 2 odstartovala 12. září 1959 z kosmodromu Bajkonur. Po startu a nabrání únikové rychlosti se oddělila od třetího stupně raketového nosiče, který podobně jako sonda měl dopadnout na povrch Měsíce. Během letu k Měsíci proběhl na palubě sondy pokus na hledání plynu ve volném prostoru. Ve vzdálenosti 140 000 km od Země bylo vypuštěno 10 kg sodíku. Vzniklý oblak byl pozorován i v ČSSR.

Po 33,5 hodinách letu náhle ustal radiový signál přicházející ze sondy, což značilo, že sonda se úspěšně zaryla do měsíčního povrchu rychlostí 3,3 km/s. Místo dopadu bylo západně od Mare Serenitatis v oblasti Moře dešťů (Mare Imbrium).

Podobně jako Luna 1 měřila i Luna 2 intenzitu kosmického záření, jeho složení, zkoumala těžká jádra v kosmickém prostoru, hustotu atmosféry, plynnou složku meziplanetárního prostoru, mikrometeority, magnetické pole Země i Měsíce. Všechny tyto údaje předávala až do svého dopadu na měsíční povrch řídícímu středisku. Během svého pádu sonda odvysílala snímky přibližující se měsíční krajiny.

Jaderný výbuch na Měsíci

Podle Antonína Vítka, experta na astronautiku Akademie věd České republiky, měla sonda Luna 2 dopravit na povrch Měsíce nukleární nálož, která měla vybuchnout. Sovětský svaz chtěl takto demonstrovat svou vojenskou sílu, ale nakonec od záměru upustil z obavy, že v případě havárie nosné rakety a jejího dopadu mimo území SSSR by se nálož mohla dostat do nepovolaných rukou.


Další články v sekci