Liliputánské halucinace nejsou tak neškodné, jak by se mohlo zdát
Slavný francouzský psychiatr Raoul Leroy zažil v roce 1909 zvláštní příhodu. Zdálo se mu, že vidí množství postaviček, které vypadaly jako miniaturní lidé. Leroy zážitek popsal jako „liliputánské halucinace“. Od té doby lékaři zjistili, že jde o vzácný typ psychické poruchy nebo halucinací, které se objevují u některých pacientů. Bývají také důsledkem intoxikace atropinem nebo součástí deliria tremens.
Doktor Jan Dirk Bloom, odborný asistent psychiatrie na univerzitě v Groningenu a v Leidenu, ve své nové studii prozkoumal dosavadní informace z hospitalizací a výzkumů, které se liliputánských halucinací týkají. Vycházel z celkem 226 popsaných případů. Zjistil například, že takové halucinace mohou zahrnovat drobné postavičky mužů, žen, dětí, trpaslíků, skřítků, rarášků a podobných bytostí, často v nápadném až křiklavém oblečení. Jejich průměrná velikost je asi 23 centimetrů a mohou se zjevovat ve velmi velkých počtech tisíců až milionů.
TIP: Slyšíte je? Hlasy v hlavě zažije asi každý desátý z nás
Bloom odhaduje, že liliputánské halucinace postihují asi 30 až 80 klinicky léčených psychiatrických pacientů z 10 tisíc. Zároveň dospěl k názoru, že tyto zvláštní halucinace nejsou tak neškodné, jak by se mohlo zdát – v 18 procentech případů se tyto halucinace stávají chronickými a 8 procent postižených s nimi umírá. Samotné halucinace sice nejsou přímou příčinou úmrtí, mohou k němu ale významně přispět celkovým oslabením duševního a fyzického zdraví.
-
Zdroj textu