Lidské zuby jsou jako letokruhy stromů: Zaznamenávají historii těla
Podobně jako letokruhy u dřevin anebo třeba vrstvy hornin ve fosilním záznamu, i lidské zuby mohou uchovat stopy po významných biologických událostech, které se přihodí dotyčnému člověku. K tomuto závěru nedávno dospěli ve svém výzkumu američtí badatelé, kteří detailně prozkoumali zuby několik dobrovolníků.
Historie vepsaná do zubů
Studovali celkem 47 zubů od 15 různých lidí ve věku od 25 do 69 let. U těchto lidí vědci znali jejich historii a zásadní události, které je potkaly. Cílem výzkumu bylo propojit životní události, které mohly mít výrazný dopad na fyziologii organismu dotyčného člověka, s detailní strukturou jeho zubů.
TIP: Elektronické svědomí: Chytrý senzor v ústech ohlídá, co všechno jíte a pijete
Ukázalo se, že zuby jsou pozoruhodným médiem, které zaznamenává až překvapivě podrobně životní zkušenosti lidí. Na struktuře zubů, konkrétně v cementu – tvrdé pojivové tkáni pokrývající povrch kořene zubu, je patrné, kdy člověk onemocněl závažnou chorobu, kdy měl dítě či menopauzu a dokonce i to, kdy byl ve vězení. Všechny tyto události se totiž projevují na fyziologii lidského těla a ta pak zase ovlivňuje růst zubů.
Dobrou zprávou je, že při běžné zubní prohlídce nejspíš nehrozí, že by ošetřující lékař mohl tímto způsobem nahlédnout do vaší osobní minulosti. Mikrostruktura cementu je totiž viditelná pouze pod mikroskopem.
Detail druhé stoličky 35leté ženy, která porodila před 11 a 16 lety. Na zvětšenině vpravo je vidět záznam obou porodů v podobě dvou tmavších kruhů v cementu.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíPaoly Cerrito, Shutterstock