Lidé obhospodařovali téměř celý povrch planety už před 12 tisíci lety
Představa o panenské a nedotčené krajině před několika sty lety je podle vědců mýtem. Kromě Antarktidy byla podle nich většina pozemské souše osídlena a změněna již před 12 000 lety, tedy na konci nejmladší doby ledové. Dřívější teze přitom pracovaly s tím, že většina planety byla až do průmyslové revoluce lidmi relativně nedotčena.
Nový pohled na historii obhospodařování země člověkem je dílem studie vědců z deseti institucí z celkem šesti zemí. Podle vedoucího skupiny, profesora Erla Ellise z Marylandské univerzity se ukazuje, že většina oblastí, které jsme v nedávné minulosti považovali za nedotčené a panensky divoké, měly za sebou poměrně dlouhou historii lidského osídlení a s ním souvisejících změn.
TIP: Tisíce lesních ostrovů: Jak nejstarší obyvatelé Amazonie změnili krajinu
Před zavedením intenzivního a plošného zemědělství se podle badatelů lidský vliv projevoval především častým vypalováním porostů, intenzivním lovem a záměrným šířením semen rostlin, které byly pro tehdejší lidi užitečné. Vědci jsou přesvědčeni, že by jejich výzkum mohl změnit náš pohled na ochranu přírody a krajiny. Podle nich není hlavním problémem samotná lidská přítomnost a její vliv. Minulost krajiny ukazuje, že lidé mohou s přírodou dlouhodobě koexistovat, pokud ji využívají v rozumné míře.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií