Lékařská marihuana je poprvé testována k léčbě nádorů mozku

Po úspěšném začátku vstupuje konopný sprej Sativex do 2. fáze prvních klinických testů léčby glioblastomu – nejčastějšího a nejagresivnějšího primárního mozkového nádoru
10.08.2021 - Stanislav Mihulka


Sativex, známý též jako Nabiximols, je ústní sprej založený na extraktu z konopí. Používá se k mírnění nepříjemných symptomů roztroušené sklerózy. V roce 2011 bylo zjištěno, že účinné látky z konopí, tedy především tetrahydrokanabinol (THC) a kanabidiol (CBD), omezují růst nádorů mozku, v buněčných kulturách a u myší. 

Tým odborníků, který vede Susan Short z britské University of Leeds, v dohledné době zahájí další kolo prvních klinických testů tohoto druhu, které ověří využití spreje Sativex v léčbě nádorů mozku u lidských pacientů. V nadcházejícím kole se testů zúčastní 232 pacientů s mozkovým nádorem glioblastomem z 15 britských nemocnic. Dvě třetiny z nich dostanou Sativex v kombinaci s chemoterapeutickým přípravkem temozolomidem a zbývají třetina placebo.

TIP: Pomoc v nemoci: Marihuana podporuje duševní kondici pacientů s HIV

Shortová s kolegy letos zveřejnila výsledky 1. fáze těchto klinických testů, kterého se zúčastnilo 27 pacientů s glioblastomem. Jeho cílem bylo ověřit bezpečnost léčby Sativexem s temozolomidem u lidí. 1. fáze testů dopadla výtečně. I když úvodní část klinických testů nebyla zaměřena na hodnocení úspěšnosti léčby, i v tomto směru jsou výsledky slibné. Po uplynutí jednoho roku žilo 83 procent účastníků, kteří dostali tuto léčbu, zatímco pacientů s placebem žilo jen 44 procent.


Další články v sekci