Kvůli největšímu radioteleskopu na světě přestěhuje Čína až 10 000 lidí

V Číně finišuje výstavba největšího radioteleskopu na světě. Kvůli možnému rušení hodlají úřady přestěhovat až 10 tisíc lidí
19.02.2016 - Martin Reichman


Aktuálně největší radioteleskop je observatoř Arecibo, nacházející se asi 20 kilometrů od portorického města Arecibo. O své prvenství již ale brzy přijde - nový čínský radioteleskop FAST (Five-hundred-metre Aperture Spherical Radio Telescope) bude po svém dokončení měřit v průměru 500 metrů (Arecibo měří v průměru „jen“ 305 metrů).

Svou rozlohou bude tato obří stavba odpovídat ploše přibližně 30 fotbalových hřišť. Pokud bychom obří talíř radioteleskopu naplnili vínem, na každého ze 7 miliard aktuálně žijících lidí by připadlo zhruba 5 lahví

Stavba, která započala již v roce 2011, se nachází v odlehlé kotlině vápencových hor v provincii Kuej-čou v jižní části země a dokončena má být již v červnu tohoto roku. Celkové náklady na výstavbu se odhadují na 260 milionů dolarů (6,2 miliardy korun).

Velké stěhování

Cena ale není hlavním problémem stavby – přestože se teleskop nachází v řídce obydlené oblasti, odborníci se přesto obávají možného rušení signálu mobilními telefony, Wi-Fi sítěmi, a dalšími zařízeními. Úřady proto v loňském roce rozhodly, že přibližně 10 tisíc lidí žijících ve vzdálenosti do pěti kilometrů od teleskopu se musí přestěhovat. Všem nuceně vystěhovaným vláda nabídla kompenzaci ve výši od 1800 do 2500 dolarů (44 až 60 tisíc korun).

S nuceným stěhováním velkého množství lidí má Čína bohaté zkušenosti – při stavbě obří vodní elektrárny Tři soutěsky se muselo přestěhovat okolo 1,3 milionu lidí. Pod přehradou zmizela dvě velká města a stovky vesnic.

  • Zdroj textu

    xinhuanet.com

  • Zdroj fotografií
    FAST

Další články v sekci