Kousky rajské zahrady: Okouzlující rozkvetlá nádvoří ve španělské Córdobě
V Córdobě se mísí tři různé kultury. Svou stopu zde zanechali křesťané, muslimové i židé, a učinili tak z města naprosto výjimečný prostor. Córdoba kromě jiných věcí proslula svými „patios“ – květinovými nádvoříčky, která nenajdete nikde jinde na světě.
Obývák pod otevřenou oblohou
Hrdí majitelé o patios pečují stejně jako my o čistotu koberců v obýváku. Není divu, protože nádvořím se jen neprochází domů; patio je integrální součástí každého domova a života rodiny. „Lidé se na svých dvorcích pravidelně scházeli, až se z nich stal takový druhý obývák. Tak si ho vyzdobili. Napřed vystačili s málem – vzali jen květináč a nějakou rostlinku. Na nádvoříčku se pak začal odehrávat každodenní život: svatby, křtiny, dokonce i pohřby, Velikonoce i Vánoce,“ vysvětluje Rafael Varón Jiménez, majitel jednoho z nejkrásnějších patií.
Z pár kytiček a květináčů se nakonec stala vášeň a někteří obyvatelé Córdoby svým nádvořím zasvětili celý život. Shromažďují tam nejen rostliny, ale také keramiku, různé sošky a další dekorace.
Květnový festival dvorků
Patios jsou nejkrásnější vždy od jara až do podzimu, protože na nich všechno kvete, voní a hraje všemi barvami. Už před sto lety se právě kvůli tomuto období zrodil Festival de patios, tedy festival představující ta nejlepší z těchto krásných a unikátních míst. Hrdí majitelé proto své dvorečky jednou za rok v květnu otevírají všem zájemcům.
„Je úžasné slyšet, že se lidem vaše nádvoříčko líbí, že je plné barev, že v něm je život. Já se o něj samozřejmě starám hlavně kvůli sobě, můžu si ho užívat každý den a vždycky jsem ráda, když začne festival a obdivují ho i další lidé,“ zve nás s úsměvem do svého domova paní Rosario Torres Alba.
Nejlepší z nejlepších
Mnoho návštěvníků udivuje, že majitelé otevírají tak velký kus svého soukromí úplně cizím lidem a vlastně je zvou do svého obýváku. To ale možná souvisí s otevřeností, která je pro obyvatele jihu Španělska tak typická.
Jedno z nejkrásnějších patií v době květu. (foto: Shutterstock)
„Návštěvníci se většinou diví tomu, že majitelé ukazují své soukromí, a k tomu na své náklady. O všechno se navíc staráme sami, město nám nijak nepomáhá. Je to pouze dobrá vůle majitelů, že sem návštěvníky zvou,“ dodává jeden z aktivních účastníků festivalu, pan Rafael Varón Jiménez.
Výhradně díky festivalu tak mohou zájemci za jeden den navštívit klidně i několik desítek takových nádvoří. Později dokonce mohou hlasovat a zvolit, které místo jim učarovalo nejvíc.
Radost pro všechny zúčastněné
Minulý rok se v rámci stoletého výročí zapojilo hned 50 majitelů patií. Návštěvníci mohli na přehledné interaktivní mapce najít úplně všechna z nich, dopředu zjistit, která chtějí vidět osobně, a pak k nim vyrazit a užít si tu úžasnou atmosféru. Hledání nádvoříček a čekání na to, jestli se splní vaše očekávání a jaké poklady tam vlastně objevíte, je prý podle návštěvníků jednou z nejlepších součástí této skvělé akce.
TIP: Festival krásy v Údolí růží: Národní květina si v Bulharsku vysloužila vlastní festival
„Jsem tady v Córdobě poprvé a poprvé jsem tedy mohla navštívit i tato nádvoříčka. Jsou tak krásná, plná barev. Všude voní květiny, ta atmosféra je úžasná,“ okouzleně popisuje své pocity Eliana Krispy, jedna z návštěvnic. I majitelé si zájem moc pochvalují a jsou šťastní, že jejich celoživotní úsilí lidé oceňují a jejich patios tak dělají radost nejen jim samotným.
Jak vznikla patia
Vzhledem k horkému a suchému podnebí přizpůsobili obyvatelé města Córdoba – nejprve Římané a později muslimové – typický design lidového domu svým potřebám, takže středem domu je vnitřní dvůr (španělsky patio), obvykle s kašnou uprostřed a často se studnou na zachycování dešťové vody. Muslimové provedli další úpravy, a to vstup do domu z ulice, který procházel verandou, a zaplnili nádvoří rostlinami, aby navodili pocit svěžesti.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií
Shutterstock