Kanadské město léta trápí tajemný hluk: Nikdo neví odkud pochází
„Windsorské hučení“, které trápí obyvatele dvousettisícového města ležícího nedaleko Detroitu, přichází nepravidelně a stejně záhadně mizí. Různá je jeho intenzita i hlasitost. Někdy temné hučení trvá jen pár hodin, jindy je slyšet i několik dnů. Lidé si stěžují na bolesti hlavy, nespavost, podrážděnost a deprese. Několik obyvatel se kvůli tajemného hluku z raději odstěhovalo pryč. „Nedá se tomu uniknout, hučení je všudypřítomné – slyšíme je v práci, doma i venku. Je to vyčerpávající,“ popisuje jedna z obyvatelek Windsoru Sabrina Wiese.
Hluk lidé obvykle popisují jako zvuk subwooferu, nebo volnoběh dieselového motoru. Kvůli jeho proměnlivé intenzitě je prakticky nemožné jej nevnímat.
Pátrání po tajemném zdroji
Skutečnou záhadu ale představuje zdroj hluku. Do pátrání se zapojili odborníci i lovci záhad. Původce trápení obyvatel Windsoru ale s jistotou nikdo najít nedokázal. Jak už to v podobných případech bývá obvyklé, kolem záhadného jevu se vyrojila spousta více či méně bláznivých a konspiračních teorií. Hluk lidé připisují ražbě tajných tunelů, rejdění mimozemšťanů i tajným vládním projektům. Jako nejpravděpodobnější původce bývá označován provoz vysokých pecí na nedalekém ostrově Zug.
Podle Colina Novaka z místní univerzity, který se podílel na vládním projektu pátrajícím po původu tajemného zvuku, je to velmi pravděpodobné. „Předmět doličný či kouřící zbraň jsme najít nedokázali, existuje ale řada indicií, které ukazují na provoz vysokých pecí na ostrově“.
Obyvatelé města se před dvěma lety snažili prosadit záruku soudní imunity pro provozovatele pecí, americkou US Steel, pokud by společnost dokázala problém vyřešit, nebo alespoň významně zmírnit. Firma ale nabídku nijak nekomentovala a k problému „windsorského hučení“ se veřejně takřka vůbec nevyjadřuje. Pátrání o jednoznačném důkazu a identifikaci tajemného hluku tak stále trvá.
-
Zdroj textuNew York Times, The Guardian, HBO, Vice
-
Zdroj fotografiíShutterstock