Jsou mezi námi? Co říká zveřejněná zpráva Pentagonu o pozorováních UFO?

V polovině května, po více než padesáti letech, zveřejnilo americké ministerstvo obrany na půdě Kongresu dlouho utajované dokumenty o dosavadním pozorování UFO.
09.10.2022 - Barbora Jelínková


Sedmnáctého května v devět hodin ráno předstoupily před Kongres vysoké šarže amerického bezpečnostního aparátu – zástupci ministerstva obrany a zpravodajských služeb – s jediným úkolem: prezentovat vše, co se dosud ví o neznámých objektech, které se objevují ve vzdušném prostoru USA. Šlo o první podobné slyšení od roku 1966. Kdysi zlehčované téma však získává vážnou tvář, protože pozorování už se opírají nejen o očitá svědectví, nýbrž také o velmi přesná data z vojenských zařízení. 

Americká vláda tudíž nebere záznamy o tzv. UAP neboli neidentifikovaných vzdušných fenoménech – jak zní preferované označení nahrazující předchozí UFO – na lehkou váhu, což dokládá i ustavení nové výzkumné jednotky: Loni v prosinci vznikla při Pentagonu speciální Skupina pro identifikaci a synchronizaci řízení vzdušných objektů, jejímž cílem je právě sledovat a studovat podezřelé nebeské jevy. Od roku 2019 mají přitom američtí vojenští piloti k dispozici i vlastní příručku, jak postupovat, pokud UAP zachytí. O svá zjištění se tedy nyní armáda podělila se zákonodárci. 

Za zavřenými dveřmi

Ne všechny podané informace byly veřejné. Slyšení se odehrálo před podvýborem pro boj proti terorismu, kontrarozvědce a šíření zbraní hromadného ničení a po skončení veřejné části následovalo jednání za zavřenými dveřmi, kam už neměli novináři přístup. Veřejnost se tak mohla seznámit pouze se zprávou, kterou před Kongresem přednesli zástupce ředitele Námořní zpravodajské služby Scott Bray a náměstek ministra obrany Ronald Moultrie

Jejich report navazuje na zprávu z loňského června, v níž Pentagon poprvé od roku 1966 uveřejnil dosud utajované záznamy o sledování UAP: Lze se v ní dočíst, že od roku 2004 evidovaly úřady celkem 144 podobných případů, přičemž 18 z nich bylo označeno za neobvyklé například kvůli letovým vzorcům – a tajné služby dokázaly přesvědčivě vysvětlit pouze jeden. V 11 případech téměř došlo ke střetu s neznámým objektem, ale pokaždé se podařilo kolizi zabránit. 

Na čtyři sta hlášení

Co tedy vyplývá z nejnovějších zjištění? Jak uvedla dvojice pentagonských zpravodajců, za uplynulých pět dekád figuruje v záznamech ministerstva obrany přes 400 případů, kdy některý z příslušníků armády zaregistroval ve své blízkosti neidentifikovaný vzdušný jev. Nutno však dodat, že pro značnou část popsaných úkazů odborníci rovnou nacházejí pravděpodobná vysvětlení. Kupříkladu jakési podivuhodné pyramidovité objekty zřejmě nepředstavovaly nic jiného než stále běžnější drony, chybně vyhodnocené nesprávně fungujícími senzory. Zavrhnout však nelze ani teorii, že jde o zatím neznámé experimentální technologie. 

Některá pozorování se však objasnění vzpírají: V roce 2004 se například z paluby letadlové lodi Nimitz podařilo nafilmovat válcovité objekty ve tvaru bonbonů „tic tac“, které i ve vysoké rychlosti prudce měnily směr a bez problémů se zanořovaly do vody a zase vylétaly ven. Ani vojenští experti nedokázali vysvětlit, jaká země by mohla takovou technologii vyvinout, protože Spojené státy ničím podobným nedisponují. 

Větší zájem?

Vysoký počet nahlášených případů se leckomu může zdát podezřelý. Že by snad zájem mimozemské inteligence o naši planetu v současnosti extrémně vzrostl? Ostatně nejedná se pouze o USA: Například Britská asociace pro výzkum UFO přišla ve stejné době s tvrzením, že jen za uplynulý rok bylo zaznamenáno 250 incidentů. Před Kongresem však zaznělo prozaičtější vysvětlení – důvod četnějších hlášení spočívá vedle pokročilejších sledovacích technologií a rozmachu dronů především v medializaci fenoménu UFO, potažmo UAP, jenž v poslední době spadá do kategorie „bezpečnostní hrozba“. 

Projekt Modrá kniha

První regulérní pozorování létajícího talíře záhy vedlo ke vzniku projektu zaměřeného na důkladný průzkum dosavadních záznamů o UFO. Závěr zněl, že sledované objekty představují reálné stroje, jež mají s největší pravděpodobností skutečně mimozemský původ – nemělo se tedy jednat o americkou ani sovětskou technologii.

Na program, který Pentagon zrušil ještě v roce 1947, navázal o rok později projekt Grudge a přinesl zcela opačné výsledky: Veškeré zaznamenané případy UFO podle něj odpovídaly přírodním jevům.

Systematičtější studium reprezentoval v letech 1952–1970 program amerického letectva nazvaný Blue Book neboli Modrá kniha. Primárně si kladl za cíl zjistit, zda evidovaná hlášení znamenají bezpečnostní hrozbu, a shromáždil celkem 12 618 pozorování. Úřady je většinou vyhodnotily jako meteorologický jev, přírodní úkaz či letadlo, další označily za falešné, ale 701 z nich se nijak vysvětlit nepovedlo.

TIP: UFO nad Británií: Co vydaly odtajněné archivy?

Oficiální závěr zveřejněný po skončení projektu zněl nicméně jednoznačně: Žádný z evidovaných jevů UFO nelze považovat za ohrožení národní bezpečnosti a zároveň neexistují důkazy o jejich mimozemském původu. Ve finální zprávě se navíc uvádí, že fenomén z velké části představuje výsledek mírné formy masové hysterie a řada pozorování ve skutečnosti pochází od osob s psychopatologickými rysy, jež usilují o vlastní publicitu nebo se snaží mystifikovat veřejnost. 


Další články v sekci