Japonsko zasáhly extrémní srážky: Podle meteorologů jich bude v budoucnu přibývat
Krajinu mezi městy Nagasaki a Hirošima v jihozápadním Japonsku zasáhly minulý týden neobvykle intenzivní srážky. Jejich důsledkem jsou divoce rozvodněné řeky, dramatické sesuvy půdy, a také nejméně 155 mrtvých, desítky pohřešovaných a stovky zraněných.
Podle japonských úřadů bylo evakuováno asi 2 miliony lidí, přičemž není jasné, kolik z nich se bude moci vrátit do svých domovů. V pondělí 9. července přestalo pršet, ale mnoho míst zůstane dlouho zatopených, takže se záchranáři společně s hasiči, policisty, vojáky a dalšími lidmi pustili do rozsáhlých záchranných operací. Při nich se snaží především zachránit přeživší, kteří uvízli v ruinách, na střechách nebo na neprůjezdných cestách. Stojí řada dálnic a železnic, mnoho domácností je bez elektřiny a pitné vody.
TIP: Japonsko se chce obehnat gigantickou zdí proti tsunami. Pomůže to?
Podle meteorologů šlo o rekordní srážky, v nichž na některých místech napršelo během tří hodin kolem 30 centimetrů vody, což se blíží průměru za celý měsíc červenec. Ten je navíc v jihozápadním Japonsku po červnu druhým nejdeštivějším měsícem roku.
Extrémní srážky nejsou pro odborníky překvapením, neboť klimatické modely takovou situaci předpovídaly. Odborníci navíc varují, že se podobné lijáky stávají v Japonsku pravidlem. V příštích letech by měly být deště celkově častější, a také intenzivnější.
-
Zdroj textu
IFL Science, NASA
-
Zdroj fotografiíNASA Earth Observatory, Kyodo News