Japonská společnost ispace hodlá v roce 2022 přistát na Měsíci s landerem

Měsíc dál láká soukromé společnosti. Japonský startup ispace chce již za dva roky přistát s modulem o velikosti automobilu
17.08.2020 - Stanislav Mihulka


V poslední době jsme byli svědky několika pokusů soukromých společností o přistání na Měsíci, které ale nebyly úplně úspěšně. Za dva roky by chtěla zkusit štěstí s přistáním japonská společnost ispace. Mise společnosti ispace by měla vyrazit do vesmíru s raketou Falcon 9 od SpaceX v roce 2022. Jde tak o mírné zpoždění, podle původních plánů měla vyrazit již o rok dříve. 

Společnost ispace nedávno představila svůj měsíční lander – Hakuto-Reboot (Hakuto-R). Hakuto v japonštině znamená „bílý králík“ a původně šlo o název týmu, který se před pár lety účastnil soutěže Google Lunar X-Prize, a který tehdy vedli lidé z ispace. Vítězem se měl stát ten, kdo by přistál na Měsíci s landerem a splnil tam určité úkoly.

Měsíc jako čerpací stanice

Soutěž tehdy předběhla dobu a skončila v roce 2018 bez vítěze. Několik účastníků to ale nevzdalo a pokračují dál ve vývoji měsíčních přistávacích modulů, tak jako ispace. Přistávací modul Hakuto-R se velikostí blíží automobilu a váží zhruba 340 kilogramů. K Měsíci by měl letět po „dlouhé“ dráze, kterou urazí za tři měsíce.

TIP: Lunární sonda NASA objevila místo dopadu izraelského modulu Berešít

Cílem tokijské společnosti ale pochopitelně není pouhé přistání na Měsíci. Vývojáři a inženýři by rádi využívali lunární vodní led a vyráběli z něj vodu pro kolonisty, společně s raketovým palivem. Palivo vyrobené na Měsíci by pak přepravovali na kosmické „čerpací stanice“, kde si kosmické lodě budou doplňovat palivo na cestách Sluneční soustavou.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií
    ispace

Další články v sekci