Jak zjistit stáří mořských želv? Pomocí testů jaderných zbraní!

Stáří mořských želv prozrazuje obsah izotopů uhlíku ve vrstvách jejich krunýřů
11.01.2016 - Stanislav Mihulka


Určit stáří mořských želv je velice těžké. Jejich velikost do značné míry neodpovídá jejich věku a také nemají žádné zuby, které bývají u jiných živočichů dobrým vodítkem. Odhady stáří mořských želv velice kolísají, a mnozí odborníci jsou přesvědčeni, že se mohou dožívat i více než 100 let.

V obtížné situaci přichází pomoc ze směru, odkud by to asi čekal jen málokdo. Vědci zjistili, že stáří mořských želv a možná i věk jejich pohlavní dospělosti mohou určit pomocí analýzy izotopů uhlíku, jejichž obsah v krunýřích želv ovlivnily testy jaderných zbraní za studené války.

Krunýře želv přirůstají v viditelných tenkých vrstvách, které se podobají letokruhům stromů. A pomocí izotopů uhlíku, které se tam dostaly při jaderných testech, lze určit, jak rychle se to děje.

Badatelé to vyzkoušeli na mrtvých karetách pravých a zjistili, že jim přirůstá kolem 8 vrstev krunýře za rok. Z toho pak mohli odvodit, že karety pohlavně dospívají až ve 29 letech svého života. To je důvod, proč se populace těchto želv jen velice pomalu vzpamatovávají po zákazu jejich lovu kvůli krásným krunýřům.

  • Zdroj textu
    IFL Science, Proceedings of the Royal Society B
  • Zdroj fotografií
    B.navez / Wikimedia Commons

Další články v sekci