Jak udělat ze dřeva ocel? Chce to chemickou lázeň a pořádný tlak

Kdyby ocel nahradilo vylepšené dřevo, prospělo by to životnímu prostředí
09.02.2018 - Stanislav Mihulka
Když se správně zachází se dřevem, může být pevné jako ocel

" data-thumb="/sites/default/files/styles/x_100/public/clankyold/obrazky/1/5/1/8/1/3/1/0/1/3/trees.jpg?itok=XuydVlEP" data-img="/sites/default/files/styles/x910_600/public/clankyold/obrazky/1/5/1/8/1/3/1/0/1/3/trees.jpg?itok=gCmZqUSo" data-full="/sites/default/files/styles/x1200/public/clankyold/obrazky/1/5/1/8/1/3/1/0/1/3/trees.jpg?itok=spzr8KoZ">


Dřevo je pozoruhodný materiál. Vyroste v lese jako obnovitelná surovina. A když na to přijde, tak po jistých úpravách může mít podobné vlastnosti jako ocel nebo dokonce titan.

Američtí vědci nejprve vařili různé typy dřeva v roztoku hydroxidu sodného a siřičitanu sodného, čímž ze dřeva odstranili část obsažených látek. Pak toto chemicky pozměněné dřevo po dobu jednoho dne stlačovali při teplotě 100 °C a tlaku 5 megapascalů, čímž nakonec vznikl unikátní materiál.

TIP: Revoluce ve stavebnictví: Budeme stavět mrakodrapy z kostí a skořápek?

Takto upravené dřevo je třikrát hustší a téměř dvanáctkrát pevnější než přirozené dřevo. Svou pevností se vyrovná oceli. Vědci věří, že takové ultrahusté dřevo by v budoucnu mohlo nahradit ocel ve stavebnictví a také při výrobě vozidel a strojů. Kdyby se to skutečně povedlo, mohlo by to výrazně snížit emise uhlíku, které dnes doprovázejí výrobu oceli.

  • Zdroj textu
    University of Maryland, Nature
  • Zdroj fotografií
    CC0 Creative Commons

Další články v sekci