Invaze společně s infekcí: Ve východní Africe se šíří nebezpeční komáři
Východní Afrika má nový, nečekaný problém. Odjakživa tam lidé bojují s malárií. Až doposud to ale pro ně byla spíše nemoc venkova a odlehlých oblastí, zatímco města zůstávala malárie do značné míry ušetřena. Důvodem bylo především to, že původní, africké druhy komárů, které přenášejí malárii, se množí především ve venkovské krajině přírodního rázu.
Teď se ale ve východní Africe masivně šíří nový druh komára. Například v etiopských městech jsou vodní nádrže plné komára druhu Anopheles stephensi. Jde o hlavního přenašeče malárie v Indii. V Africe se objevil teprve před pár lety. Dnes už se běžně vyskytuje ve městech v Etiopii, Súdánu a Džibuti. Místní vědci již potvrdili, že tito komáři perfektně rozšiřují místní, tedy africké kmeny malárie.
TIP: Jak porazit malárii? Pomocí léku, který pro komáry „otráví“ lidskou krev
Na první pohled by se mohlo zdát, že taková invaze není příliš závažná. Malaričtí komáři už přece ve východní Africe jsou. Problém je ale v tom, že invazní komáři z Indie jsou velmi přizpůsobení životu ve městech. Mohou se tam bez potíží množit v umělých vodních nádržích nebo třeba v loužích. To znamená, že jejich invaze přináší malárii do východoafrických měst, která až doposud byla považována za „oázu“ s nízkým výskytem této nepříjemné choroby.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií
Radboud University Medical Center