Infekce více patogeny zároveň zvyšuje riziko rakoviny děložního čípku
Už dlouho není tajemstvím, že lidský papilomavirus HPV kraje klíčovou roli v rozvoji nádoru děložního čípku. Podle nového výzkumu ale situace může být v řadě případů ještě složitější. Pacientky, u nichž se objeví rakovina děložního čípku, totiž nebývají nakažené pouze virem HPV.
Organoidy děložního čípku
Již dříve se ukázalo, že takové pacientky často bývají infikované i chlamydiemi Chlamydia trachomatis, což jsou bakterie parazitující uvnitř buněk hostitele. Proto již nějakou dobu panuje podezření, že současná infekce těmito dvěma patogeny, tedy viry HPV a chlamydiemi, představuje pro buňky pacienty velkou zátěž a může vést k jejich „přeprogramování“ na buňky nádoru.
Mikrobioložka Cindrilla Chumduri z německé Univerzity Würzburg a její výzkumný tým vyvinuli 3D organoidy, tedy zmenšené repliky orgánů vypěstované z buněk, v tomto případě z buněk děložního čípku od zdravých dárkyň, které slouží jako živé modely skutečných orgánů a tkání. Na nich pak zkoumali vztahy mezi zmíněnými patogeny a infikovanými tkáněmi.
TIP: Žaludky na Petrisce pomáhají vědcům a lékařům testovat nové léky
Výsledky experimentů potvrdily, že současné infekce více různými patogeny jsou opravdu rizikové a že viry a chlamydie mohou „spolupracovat“ na tvorbě nádoru. Podíl bakterií na rozvoji nádoru se zkoumá obtížně, protože bakterie, na rozdíl od virů, nezanechávají v buňkách nádoru téměř žádné stopy, například v podobě DNA.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií